Internet kwantowy to będzie prawdziwa rewolucja. Przesyłana informacja będzie tak dobrze zaszyfrowana, że próba dotarcia do niej spowoduje jej zniszczenie.

Niedawno wyjaśnialiśmy co to jest komputer kwantowy. Powoli możliwe staje się także uruchomienie Internetu kwantowego, czyli sieci globalnej pozwalającej na wymianę informacji kwantowej. To będzie prawdziwa rewolucja. Po niej dzisiejszy Internet będzie wspominany jako prymitywna sieć informacyjna.

 

Sieć odporna na cyberprzestępstwa

Internet kwantowy byłby siecią globalną, która umożliwiałaby przesyłanie informacji kwantowej. Czyli takiej, która nie ma postaci zer i jedynek, tylko kubitów – a więc zer i jedynek jednocześnie. Pierwszym etapem tworzenia Internetu kwantowego ma być kwantowa dystrybucja klucza. Jest to metoda wykorzystująca właściwości mechaniki kwantowej do przesyłania klucza, który jest wykorzystywany do zaszyfrowywania i odszyfrowywania informacji.

Wielką zaletą kwantowej komunikacji ma być bezpieczeństwo przesyłu informacji. Kwantowa dystrybucja ma sprawić, że próba dotarcia do danych będzie powodowała ich zniszczenie. To oznacza, że kwantowy internet byłby całkowicie odporny na inwigiliację i cyberprzestępstwa.

Udane próby interkontynentalnej dystrybucji klucza miały miejsce w 2017 roku. Do tej pory na Ziemi udało się przesłać wiadomość w kanale kwantowym na odległość 100 km, ale z niewielką prędkością 10 Kbps. Zmniejszenie odległości do 20 km daje możliwość przesyłu informacji z prędkością 1 Mbps.

Obecnie trwają prace nad projektami satelitarnymi, które mają na celu rozwój kwantowych technologii związanych z łącznością satelitarną. Stworzenie bazy dla internetu kwantowego to jeden z celów programu Komisji Europejskiej Quantum Flagship 2028 o budżecie sięgającym 1 mld euro.

 

Namiastka kwantowego internetu może powstać w Holandii

Wielu naukowców jest zdania, że na realność powstania Internetu kwantowego wskazuje eksperyment, który przeprowadzono w 2018 roku z użyciem rosyjskiego systemu nawigacji GLONASS i włoskiego Kosmicznego Centrum Geodezji.

Chodzi o to, że wymieniono fotony w świetle podczerwonym. Światło było przesyłane między rosyjskimi satelitami należącymi do systemu nawigacji GLONASS a Kosmicznym Centrum Geodezji znajdującym się we Włoszech. Odległość przesyłu wyniosła około 20 000 km. Przesył odbył się bezstratnie. W dodatku, jak twierdzą naukowcy, światło było trudne do przechwycenia. Przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań technologicznych możliwe jest podobno zwiększenie odległości przesyłu do 35 000 km.

Inny eksperyment z 2018 roku dowodzi, że możliwe jest generowanie kwantowego splątania między dwoma układami kwantowymi zanim splątanie zostaje utracone. Wykonał go zespół QuTech z Uniwersytetu Technicznego w Delft w Holandii pod kierownictwem prof. Ronalda Hansona. Naukowcy z Delft chcą stworzyć sieć kwantową między kilkoma miastami w Holandii do 2020 roku.