Kolektomat Collectomate polskiej firmy z Łodzi zachwycił Microsoft. Czy stanie się on poważnym zagrożeniem dla rozwoju sieci paczkomatów InPost?

Z każdym rokiem w Polsce rośnie liczba dostarczanych paczek. W sieci kupujemy książki, ubrania, elektronikę. Większość zakupów przesyłana jest  poprzez kurierów. Jednakże w ciągu dnia trudno zastać nas w domu, stąd też często prosimy o doręczenie przesyłki do naszego miejsca pracy. Jednak odbieranie od kurierów prywatnych zakupów w godzinach pracy – albo gromadzenie paczek przez recepcję biura –  może przeszkadzać i w efekcie obniżać produktywność załogi.

Collectomate, łódzki start-up, wprowadza na rynek przełomowy produkt tzw. kolektomat, który jest coraz chętniej witany na polskim rynku. 

Dlaczego paczki dostarczane do pracy są takie złe

Odbieranie przesyłek w godzinach pracy w biurze ma wiele negatywnych skutków, z których nie każdy z nas do końca zdaje sobie sprawę. Każda przesyłka wiąże się z wizytą kuriera, który z tą przesyłką wchodzi na teren biura. Nie oznacza to tylko obniżonego poziomu bezpieczeństwa na terenie biura, ale także zamieszanie przy wejściu i dołożenie obowiązków portierowi bądź recepcjonistce.

Poza tym kurierzy często zostawiają przesyłkę na recepcji. A adresaci często ich nie odbierają tego samego dnia. Efekt? Portiernie coraz częściej wyglądają jak małe magazyny.

No i kolejna rzecz: odbiór paczki przez pracownika zajmuje średnio 7 minut. Oznacza to spory spadek produktywności.

Ponadto przesyłki zawierają wiele informacji, co powoduje dodatkowe utrudnienia ze względu na konieczność przestrzegania przepisów RODO.

Nie trzeba nawet wspominać o fakcie, że często dla kurierów, trudnością jest dotarcie do pracownika na terenie samego biura.

Co oferuje Collectomate

Collectomate oferuje usługę korzystania z kolektomatów oraz dedykowaną aplikację mobilną – Collectomate App. Kolektomat można ustawić w dowolnym miejscu jednak najbardziej logicznym rozwiązaniem jest ustawienie go obok recepcji. Każdy pracownik tamtędy przechodzi.   

Kolektomat Collectomate

O tym, kto ma dostęp do kolektomatów, decyduje administrator kolektomatu, czyli zazwyczaj pracodawca. On daje kody dostępu do danego kolektomatu. Od tego momentu, tylko za pomocą specjalnego kodu generowanego przez aplikację, który klient przekaże kurierowi i naszego numeru telefonu, doręczyciel ma możliwość otwarcia jednej ze skrzynek i zostawienia pakunku. Następnie aplikacja automatycznie wysyła nam powiadomienie, że paczka znajduje się w konkretnej skrytce i czeka na odbiór.

Ponadto kolektomaty mogą być wykorzystywane jako szafki (lockery) na prywatne rzeczy pracowników. Warto także dodać, że kolektomaty mają konstrukcję modułową, więc zależnie od naszych potrzeb i wizji możemy spersonalizować je na potrzeby naszego biura.

Kolektomat Collectomate

Kto stoi za Collectomate

Collectomate powstało w Łodzi, tam też ma swoją główną siedzibę. CEO i jednym z założycieli Collectomate został Marcin Ciącio, który pełni równocześnie rolę CSO w tej firmie. Drugim współzałożycielem jest Rafał Dylewski, który objął stanowisko CPO.

W działanie Collectomate zaangażowany jest także jeden z polskich aniołów biznesu, Lech Kaniuk. To on założył kilka lat temu PizzaPortal, który obecnie jest jednym z największych graczy na rynku dostaw jedzenia, z restauracji do domu.

Swoje wsparcie okazał także Jarosław Bieniuk, były reprezentant  Polski w piłce nożnej.

Firma Collectomate otrzymała także środki z Unii Europejskiej na wspieranie rozwoju innowacyjności. W poprzednim roku otrzymała dofinansowanie w wysokości 1,4 mln zł z funduszy inwestycyjnych Kogito Ventures oraz Younick Mint.

O Collectomate zrobiło się głośno w ostatnim czasie za sprawą niedawno ogłoszonej współpracy z amerykańskim gigantem technologicznym – Microsoftem.

Szansa na rozwój – współpraca z Microsoftem

Collectomate w ostatnich miesiacach nawiązało współpracę z Microsoftem. Otwiera to przed łódzką firmą ogromne możliwości. Collectomate zyskało dostęp do technologii amerykańskiego kolosa, ale także do nowych, prestiżowych kanałów sprzedaży oraz możliwość skorzystania z pomocy samych inżynierów Microsoft.

Firmy zajmujące się innowacyjnymi rozwiązaniami współtworzą razem z Microsfotem, swojego rodzaju ekosystem, który jest idealnym polem do współpracy i wymieniania się wiedzą oraz technologiami.

W zeszłym miesiącu, Collectomate prezentowało swój kolektomat podczas Dnia Innowacji Rossmann, w sklepie przyszłości Microsoft. Kolektomaty Collectomate mogłyby znacząco wesprzeć proces Click&Colllect, który przez wielu jest postrzegany jako jeden z najbardziej rozwojowych działów handlu internetowego.

Kolektomat: konkurencja dla paczkomatów InPost?

Wiele osób może twierdzić, że Collectomate jest groźnym konkurentem dla InPost – sieci paczkomatów, z których obecnie korzysta coraz więcej osób. Jednak Collectmate celuje w inną grupę odbiorców niż InPost. Celem InPost jest stworzenie ogólnopolskiej sieci paczkomatów, gdzie kurier mógłby zostawić przesyłkę, którą my możemy odebrać w dowolnym czasie. Collectmate jest bardziej zainteresowane dotarciem do firm, którym zależy na realizacji idei „smart workplace”, gdzie pracownicy mogą korzystać z wielu innowacyjnych rozwiązań podnoszących ich produktywność, ta jak na przykład kolektomaty, usprawniające organizację pracy.

Kolektomaty już są instalowane, także za granicą

Collectomate jest jedną z perełek na polskim rynku innowacyjnych firm. Jej rozwiązania na pewno będą coraz powszechniejsze nie tylko na polskim rynku, ale także na rynkach zagranicznych. Już obecnie kolektomaty są zainstalowane w Campus 6 w Bukareszcie czy w nowo powstającym w Warszawie biurowcu Spark. Obie inwestycje realizowane są przez firmę Skanska, znaną z dbanie o implementację idei „smart workplace”.

Warto zaznaczyć, że w budynku Spark, wykorzystana została także innowacyjna technologia perowskitów, opracowana przez polską badaczkę – doktor Olgę Malinkiewicz (więcej o tej technologii możecie znaleźć tutaj).

Kolektomat Collectomate