Dużo się ostatnio dzieje wokół Elona Muska i jego firm. 7 stycznia właściciel koncernu Tesla oficjalnie uruchomił budowę wielkiej fabryki Gigafactory w Chinach. Nieco wcześniej pokazał nową rakietę Starship ze stajni Space X. A dosłownie przed chwilą zapowiedział, że zwolni 10% pracowników Space X. Elon Musk nie zamierza odpoczywać.

Jak wiadomo, Elon Musk ma kosmiczne wręcz ambicje. W związku z tym coraz więcej dzieje się w jego firmach. Najważniejszym chyba wydarzeniem ostatnich tygodni, jeśli chodzi o biznesy Muska, jest rozpoczęcie budowy Gigafactory w Chinach.

Czy fabryka Tesli w Chinach powstanie w rekordowo szybkim tempie – Elon Musk liczy na start jeszcze w tym roku

– Liczymy na to, że ruszymy z produkcją modelu 3 w Chinach już pod koniec tego roku – powiedział 7 stycznia Elon Musk. Pojawił się wtedy w Państwie Środka na oficjalnym starcie budowy tej montowni.

Jednak według magazynu Forbes, jest to niemal niemożliwe, aby ten plan się powiódł. Historia nie zna bowiem przypadku zbudowania od podstaw dużej fabryki aut osobowych w mniej niż 12 miesięcy.

– Zazwyczaj postawienie dużej fabryki tego rodzaju zajmuje 2 lata – powiedział Forbesowi Brian Jones, członek zarządu Gray Construction, firmy która zaprojektowała bądź nadzorowała budowę 450 fabryk dla takich koncernów, jak Toyota, Volkswagen, General Motors czy Mercedes-Benz.

Nowa fabryka Tesli ma powstać w Szanghaju. Ma docelowo produkować aż 500 tys. aut rocznie. Ma tam być składany nie tylko model 3, ale także nowy model Y. Koszty powstania tej fabryki mają wynieść około 2,2 mld USD według Tesli. Jednak według niektórych ekspertów, jej uruchomienie będzie kosztować w sumie około 5 mld USD.

Czy Starship poleci na Marsa – Elon Musk pochwalił się nową rakietą

Jakby tego było mało, Musk pochwalił się nową rakietą nośną Starship. Jej pierwsza wersja jest właśnie składana w Boca Chica w Teksasie.

Ma ona docelowo zastąpić rakietę typu Falcon 9, których obecnie używa Space X. Jednym z jej zadań – już dziś planowanych w Space X – będzie lot dookoła księżyca w 2023 roku. Być może posłuży ona także podczas lotu na Marsa, o którym marzy Elon Musk.

Rakieta ma średnicę 9 metrów (w wersji testowej). Jej pierwszy lot ma się odbyć już wiosną 2019 roku. Do końca czerwca ma powstać jej prototyp orbitalny.

Space X tnie zatrudnienie

Z drugiej strony, w Space X nie dzieje się chyba za dobrze. Firma Muska ma zmniejszyć zatrudnienie o około 10%. W tej chwili pracuje w niej około 6 tys. ludzi.

Zwolnienia mają wynikać z „niezwykle trudnych wyzwań, stojących przed Space X”.

– Abyśmy nadal mogli rozwijać swoje projekty, SpaceX musi stać się mniejszą firmą – poinformował jej rzecznik prasowy w mailu do mediów.

Przypomnijmy, że w połowie 2018 roku Elon Musk wyrzucił ze Space X co najmniej 7 osób z kierownictwa projektu dotyczącego programu satelitarnego. Chodzi o projekt Starlink – Musk chciałby otoczyć kulę ziemską siecią satelitów, tak aby Internet był dostępny w każdym zakątku planety.

Dużo szumu, dużo mocarnych planów. Tak chyba można podsumować ostatnie tygodnie Elona Muska. Wygląda na to, że próbuje on za wszelką cenę zmienić postrzeganie siebie i swoich projektów. Rok 2018 był bowiem dla Muska i jego biznesów niezbyt udany pod względem wizerunkowym.