Urządzenie zwane Kretem będzie penetrowało wnętrze Marsa. Stworzyła je polska firma Astronika. To wielki sukces polskiego przemysłu kosmicznego.

Wczoraj na Marsie wylądował lądownik InSight. Jest on wyposażony w Kreta – mechanizm stworzony przez polską firmę Astronika. To urządzenie ma być wbite pod powierzchnię Czerwonej Planety w celu lepszego jej zbadania. Ta misja to może być wielki sukces w dziejach polskiego przemysłu kosmicznego, który przecież dopiero raczkuje.

 

 

Kto stoi za warszawską firmą Astronika

Astronika to firma z Warszawy. Powstała na początku roku 2013. Wtedy to grupa inżynierów z Centrum Badań Kosmicznych PAN postanowiła wykorzystać swoją wiedzę o projektowaniu urządzeń satelitarnych i planetarnych do zrobienia biznesu.

Spółką kieruje młody naukowiec Bartosz Kędziora. Jednak niezwykle ważną postacią w Astronice jest dr inż. Jerzy Grygorczuk, specjalista od konstruowania penetratorów, były kierownik Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej CBK PAN, były kierownik projektu CHOMIK.

Co zrobiła do tej pory firma Astornika

Jak do tej pory Astronika zrealizowała ponad 20 projektów dla wielkich korporacji, m.in. NASA, Airbus i Finmeccanica Leonardo. Mechanizm napędowy do penetratora HP3, który badać będzie powierzchnię Marsa w ramach realizowanej przez NASA misji InSight, to najważniejszy z nich, bo przyniesie firmie największy rozgłos.

Poza tym Astronika stworzyła m.in.:

  • mechanizm blokująco-zwalniający dla platform satelitarnych EUROSTAR produkowanych przez Airbus Defence & Space;
  • system udarowy dla urządzenia Lunar Drill, które będzie częścią lądownika księżycowego Luna-Resurs.

Obecnie Astronika pracuje m.in. nad robotem skaczącym o nazwie HOPTER. Firma ma nadzieję, że będzie on wykorzystywany w misjach kosmicznych.

 

Należy podkreślić, że w tworzeniu Kreta Astronice pomagali również naukowcy powiązani z Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytutem Lotnictwa, Instytutem Spawalnictwa, Politechniką Łódzką i Politechniką Warszawską.

Kret ma się wbić w Czerwoną Planetę na początku 2019 roku. Misja InSight ma potrwać dwa lata. Miejmy nadzieję, że przy pomocy polskiego urządzenia zostaną dokonane jakieś przełomowe odkrycia na Marsie. A Astronice życzymy dalszych sukcesów w podboju kosmosu.