Prototyp robota kształtem przypomina węża, ale może on w locie swobodnie zmieniać swój kształt. Robot Dragon dzięki temu bez problemu porusza się w zamkniętych pomieszczeniach.Skonstruowanie robota latającego w otwartej przestrzeni nie stanowiło dla inżynierów większej trudności. Wyzwaniem było stworzenie robota, który mógłby poruszać się także w zamkniętych pomieszczeniach. Chodzi o to, że zakres ruchu w czterech ścianach utrudniają znajdujące się tam różnego rodzaju przedmioty. Ten problem rozwiązali specjaliści z Uniwersytetu Tokijskiego.

Robot Dragon ma cztery silniki sterujące

Inżynierowie z Uniwersytetu Tokijskiego zbudowali robota o nazwie Dragon. Robot składa się z czterech modułów, które są zasilane przez baterie. Do tego dochodzą cztery silniki sterujące. Podczas lotu jest on w stanie zmieniać swój kształt. A to pozwala mu z łatwością przelatywać przez wąskie szczeliny i omijać również inne przeszkody. Na razie Dragon może przyjąć cztery dowolne formy w kształcie pudełka, litery L, węża lub prostej linii.

Prace nad robotem nadal trwają

W tej chwili Dragon z użyciem wszystkich swoich funkcji może latać tylko 3 minuty. Jednak twórcy zapewniają, że nadal trwają dalsze prace nad jego ulepszeniem. Docelowo robot ma przybierać dwanaście różnych kształtów. Ponadto zostanie wyposażony w mechanizm pozwalający mu podnosić i przesuwać przedmioty.

Robot Dragon – szlachetne zastosowanie

Robot nie będzie spełniać tylko funkcji rozrywkowej. Ma on być także wykorzystywany do ratowania ludzi. Przykładowo podczas misji ratunkowych. Dzięki niemu będzie można zlokalizować rannych znajdujących się w niebezpiecznych lub zawalonych budynkach.

Zobacz także: Stolarz łączy drewno w meblach za pomocą misternej japońskiej metody