Jak się okazuje produkcja gier może być lepszym biznesem od posiadania banku. Marcin Iwiński z CD PROJEKT jest jednym nielicznych najbogatszych Polaków, którzy w tym roku powiększyli swój majątek.

Marcin Iwiński jako jedyny ze współzałożycieli CD PROJEKT pracuje w firmie nieprzerwanie od początku jej powstania w 1994 roku. Opłacało się. W ubiegłym roku za sprawą posiadanych udziałów (ma 12,6 – proc. akcji CD PROJEKT) znacząco poprawił swoją pozycję w rankingu Najbogatszych Polaków „Forbesa”. Jego majątek oszacowano na nieco ponad 1,4 mld zł co dało mu 22 miejsce liście wobec 56 lokaty rok wcześniej. To jest jednak przeszłość, bo w tym roku roku akcje CD PROJEKT są wielkim hitem na polskiej giełdzie. Od początku stycznia zyskały ponad 100% i mniej więcej o tyle wzrósł majątek Iwińskiego.

Marcin Iwiński z CD Projekt i Cyberpunk 2077

Ostatnio kurs podskoczył po prezentacji fragmentów gameplay’ Cyberpunka 2077, najnowszej produkcji polskiego studia. To efekt pozytywnego przyjęcia zapowiedzi gry przez światowe media, youtuberów i blogerów.

Marcin Iwiński z CD Projekt
Cyberpunk 2077, źródło: CD Projekt

Dziś akcje w posiadaniu Iwińskiego są warte już niemal 2,5 mld zł. W efekcie pod względem bogactwa przegonił on biznesmena Leszka Czarneckiego, właściciela m.in. Getin Banku.

Co ciekawe Marcin Iwiński jest w ogóle jednym nielicznych w gronie najbogatszych Polaków, którzy w tym roku powiększyli swój stan posiadania. Fortuny większości krajowych krezusów skurczyły się za sprawą kiepskiej koniunktury na warszawskiej giełdzie.

Jednak przetasowania w rankingach najbogatszych Polaków wpisują się w globalny obraz. Coraz częściej bowiem na świecie osoby ze świata technologii wyprzedzają biznesmenów z tradycyjnego biznesu.

Zuckerberg wyprzedził Warrena Buffeta

Na początku lipca media obiegła informacja, że Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka został trzecim najbogatszym człowiekiem na świecie. Z podium zepchnął legendarnego inwestora giełdowego Warrena Buffeta.

W najnowszym rankingu Bloomeberga majątek 34 – letniego Zukerberga szacuje się 81,6 mld dolarów, o 373 mln dolarów więcej niż „wyroczni z Omaha”. Przed Zuckerbergiem są już tylko założyciele dwóch innych spółek technologicznych – Amazona (Jeff Bezos) i Microsoftu (Bill Gates).

Kim jest Marcin Iwiński

Marcin Iwiński jest obecnie wiceprezesem do spraw międzynarodowych i odpowiada za kontakty CD PROJEKT poza granicami Polski. Całe swoje życie poświęcił budowie potęgi CD PROJEKT. Firmę założył w 1994 roku tuż po liceum z Michałem Kicińskim swoim kolegą z klasy. Ten drugi w pewnym momencie wycofał się z działalności w firmie, ale akcje wciąż posiada. We władzach spółki znajduje się jego brat Adam Kiciński, który od wielu lat pełni rolę prezesa i był pierwszym pracownikiem CD PROJEKT.

Pierwszego Wiedźmina robili 3 lata. Startowali z 14 osobami, a kończyli z 80 osobowym zespołem. Wydali na stworzenie gry 20 mln zł, co na skalę polską było wtedy kosmicznym budżetem. Na sfinansowanie pierwszej produkcji pozwolił im świetnie działający wtedy biznes dystrybucyjny.

Marcin Iwiński z CD Projekt
Wiedźmin, źródło CD PROJEKT

Dzisiaj CD PROJEKT to rozpoznawalna na całym świecie spółka z branży produkcji gier. W tej chwili jest 8 największą pod względem wartości rynkowej firmą notowaną na polskiej giełdzie. Wyprzedziła w ostatnim czasie takich gigantów jak KGHM czy PGE.

Zobacz sylwetkę Marcina Iwińskiego: Kim jest Marcin Iwiński, pierwszy miliarder z CD Projekt?