Gdy się na nie patrzy, wyglądają jak ogromne kratery powstałe na skutek uderzenia meteorytu. W największych z nich zmieściłyby się całe miasta. Poznaj największe kopalnie na świecie, w których wydobywa się metodą odkrywkową.

Bingham Canyon Mine

Odkrywkowa kopalnia miedzi, największa tego typu na świecie, znajduje się na terytorium USA (stan Utah). Szerokość kopalni wynosi około 4 km, a głębokość około 1,2 km. Aż strach pomyśleć, ile Pałaców Kultury i Nauki by się w niej zmieściło. Miejsce to odkryli bracia Thomas i Sanford Bingham w 1848 roku, wydobycie ruszyło na początku XX wieku. Kopalnia jest bogata nie tylko w miedź, ale także w cynk, ołów i srebro czy złoto.

największe kopalnie na świecie - Bingham Canyon Mine
Bingham Canyon Mine

W kwietniu 2013 roku doszło do osuwu ziemi, który zasypał aż 2/3 kopalni. To zjawisko wywołało wstrząs o sile 2,4 stopnia w skali Richtera. Kopalnia znów funkcjonuje (jest własnością koncernu Rio Tinto), dzięki najnowszym zdobyczom techniki, takim jak młyny ziemne w kształcie kuli.

Największe kopalnie na świecie – Chuquicamata

Chuquicamata - największe kopalnie na świecie
Chuquicamata

Druga pod względem wielkości kopalnia odkrywkowa na świecie. Położona na wysokości 3800 m n.p.m. na terenie słynnej pustyni Atacama, ma wymiary 4 000 m x2500 m i jest głęboka na 900 m. Wydobywa się z niej 600 000 t miedzi rocznie! Należy do państwowego chilijskiego koncernu Codelco.

Kopalnia w Mirnym

Kopalnia w Mirnym - Największe kopalnie na świecie
Kopalnia w Mirnym

Ta rosyjska kopalnia ma 525 metrów głębokości i 1,2km średnicy. Działała w latach 1957-2011. Powstała na osobisty rozkaz Stalina. Wydobywano z niej diamenty (największy miał 342,5 karata!). Loty nad nią są zakazane, z uwagi na wiry powietrzne, które potrafi wytwarzać.

Kopalnia Udacznaja

największe kopalnie na świecie -Udacznaja
Kopalnia Udacznaja

Głębokość? 640 metrów. Średnica? 2,4 km (przy powierzchni). Tak wygląda kopalnia w okolicy miejscowości Udacznyj w Jakucji (Rosja). Była kiedyś wielkim złożem diamentów, odkrytym w 1955 roku. Obecnie niewiele tego dobra już w niej zostało, rozważa się dalsze wydobycie metodami podziemnymi.

Kopalnia Grasberg

Grasberg - Największe kopalnie na świecie
Grasberg

Największa kopalnia złota na świecie. I chyba najpiękniejsza kopalnia odkrywkowa na Ziemi. Znajduje się na wyspie Nowa Gwinea, działa od lat 70-tych XX wieku. Jest położona w Górach Śnieżnych. Wyłączność na korzystanie z kopalni od kilku dekad ma koncern Freeport-McMoran, który zawarł długoterminową umowę z rządem Indonezji.

Największe kopalnie na świecie – Oyu Tolgoi

Oyu Tolgoi - Największe kopalnie na świecie
Oyu Tolgoi

Ta kopalnia ma pomóc Mongolii w wielkim skoku cywilizacyjnym. Na razie jednak jest przedmiotem sporów między państwem a koncernem Rio Tinto. Znajduje się na środku pustyni Gobi. Działa od lipca 2013 roku. Wedle szacunków właścicieli, gdy osiągnie pełną moc produkcyjną, będzie odpowiadała za aż 3% światowej produkcji miedzi i przyczyni się do zwiększenia się PKB Mongolii aż o około 30%.

Zobacz także: 5 najbardziej znaczących firm z rynku marihuany. Produkują po kilkaset ton suszu rocznie