Rafał Modrzewski, polski inżynier mieszkający w Finlandii, współtworzy tam jedną z najdynamiczniej rozwijających się firm z sektora kosmicznego. Od kilku miesięcy ICEYE ma biuro w Warszawie. Czy rośnie nam odpowiednik Elona Muska, założyciela Tesli i SpaceX?

ICEYE to szybko rosnąca firma z Finlandii, która już teraz jest jednym z czołowych producentów technologii radarowej SAR (Synthetic Aperture Radar) dla mikrosatelitów. Niedawno pozyskała 34  mln USD od inwestorów na dalszy rozwój. Od kilku miesięcy ma biuro w Warszawie.

Dlaczego o tym piszemy? Ano dlatego, że jej CEO i współzałożycielem jest Polak Rafał Modrzewski. ICEYE stworzył wspólnie z kolegą, Finem Pekką Laurilą.

ICEYE
Umieszczenia na orbicie okołoziemskiej satelity o wadze poniżej 100 kg wyposażonego w technologię SAR

Rafał Modrzewski – patrząc chłodnym okiem na Ziemię

Firma ICEYE powstała w roku 2012 i naprawdę dynamicznie się rozwija. Ma za sobą już pierwszy duży sukces. W styczniu tego roku po raz pierwszy w historii powiodła się próba umieszczenia na orbicie okołoziemskiej satelity o wadze poniżej 100 kg wyposażonego w technologię SAR. Twórca urządzenia ICEYE-X1 była właśnie firma Modrzewskiego i Laurily.Satelita została wyniesiona na orbitę na pokładzie rakiety Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych.

Polsko-fińska spółka nie ma problemów ze znalezieniem finansowania. Najpierw pozyskała 15 mln USD od m.in. funduszu True Ventures oraz ze środków Unii Europejskiej (The SME Instrument). A kilka tygodni temu zebrała kolejne 34 mln USD od prywatnych inwestorów, m.in. od True Ventures oraz funduszy zgrupowanych w Draper Network VC.

Na co pójdą środki? Firma ICEYE ma ambitny plan stworzenia swojej własnej sieci mikrosatelitów. Ta sieć ma dostarczać różnym klientom potrzebnych im informacji o wybranych zakątkach Ziemi. ICEYE chce mieć 18 mikrosatelitów do końca 2020 roku.

– To jest wystarczająca ilość, aby sieć co trzy godziny dostarczała aktualnych zdjęć z dowolnego zakątka planety. Oczywiście, dla nas najważniejszą kwestią jest jakość materiałów, które będziemy mogli dostarczać, a nie sama ilość satelitów – powiedział Rafał Modrzewski portalowi Satellite Today.

Poza tym, ICEYE ma udoskonalać narzędzia analityczne, które będzie udostępniać klientom. Do końca 2018 roku firma ma uruchomić jeszcze dwie satelity, a w 2019 roku 7 kolejnych. W przyszłości ICEYE będzie musiało uzupełniać swoją sieć, bo mikrosatelita „żyje” około 3-4 lat.

ICEYE
Do końca 2018 roku firma ma uruchomić jeszcze dwie satelity

Rafał Modrzewski – wśród klientów już jest Departament Obrony USA

Przed firmą ICEYE wciąż piętrzą się jednak problemy i wyzwania.

– Co prawda odnieśliśmy już mały sukces, jeśli chodzi o umieszczanie technologii SAR na mikrosatelitach, ale to nie przyszło nam łatwo. To nie jest prosta sprawa. Tutaj chodzi również o tempo budowy takich zestawów, w tym aspekcie jest jeszcze wiele do poprawienia – przyznał Rafał Modrzewski.

Oczywiście, polsko-fińska spółka nie ustaje również w pozyskiwaniu klientów i szukaniu potencjalnych odbiorców usług.

– Celujemy w branże: morską, rolniczą, paliwową, ubezpieczeniową. Już teraz mamy klientów zarówno wśród podmiotów prywatnych, jak i publicznych. Podpisaliśmy umowę m.in. z Defense Innovation Unit Experimental, agendą Departamentu Obrony USA. Mamy nadzieję, że nasza baza klientów będzie rosła dynamicznie już w przyszłym roku, gdy sieć naszych satelitów znacząco się powiększy – mówił Rafał Modrzewski portalowi Satellite Today.

Modrzewski nie ukrywa, że jest podekscytowany tym, iż jego firma uczestniczy w tworzeniu przemysłu kosmicznego.

– Coraz więcej przedsiębiorstw pracuje nad tym, by pozyskiwać dane z przestrzeni kosmicznej. To jest wspaniałe, że ICEYE jest częścią tej rewolucji technologicznej. Wyglądamy z niecierpliwością w przyszłość – podkreślił polski inżynier.

Rafał Modrzewski
Rafał Modrzewski

Rafał Modrzewski studiował elektronikę i komunikację na Politechnice Warszawskiej, a także na Aalto University w Espoo, w Finlandii. To właśnie na fińskiej uczelni poznał swojego wspólnika. Na razie jego kariera rozwija się niezwykle ciekawie. Czy Rafał Modrzewski to będzie polski Elon Musk? My nie mamy nic przeciwko.

Zobacz także: Najlepsze cytaty Elona Muska, założyciela spółki Tesla i SpaceX