Nie ma jeszcze 30-tki, a na koncie ma już 240 tys. USD. Z czego 100 tys. USD zaoszczędził od listopada 2016 roku, w niecałe 2 lata. Mowa o Czarodzieju Oszczędzania, amerykańskim blogerze, który cieszy się coraz większą popularnością.

Patrząc się na poziom oszczędności gospodarstw domowych – nie tylko polskich, ale w ogóle globalnie – można odnieść wrażenie, że mądre gospodarowanie pieniędzmi to sztuka wręcz magiczna. Nic dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się blogerzy, którzy podpowiadają, w jaki sposób budować budżety domowe, w jaki sposób ciąć wydatki i jak dysponować pieniędzmi mądrze.

mymoneywizard.com

W amerykańskim internecie zawrotną karierę robi ostatnio Money Wizard, czyli Czarodziej Oszczędzania. Ma dwadzieścia kilka lat, a na koncie już 240 tys. USD, z czego – jak twierdzi – 100 tys. USD zaoszczędził od listopada 2016 roku! Planem Czarodzieja Oszczędzania jest przejście na emeryturę przed 40 urodzinami.

Czy mu się to uda, nie wiemy. Wiemy, że warto obserwować jego dziennik aktywności finansowej. Warto też poznać jego 4 podstawowe zasady mądrego gospodarowania pieniędzmi.

1. Nie wysilaj się na planowanie budżetu, kontroluj wydatki

Czarodziej radzi, by nie marnować czasu na planowanie budżetu.

– Wiem, że wiele osób próbuje zbudować idealny budżet, i później stara się go pilnować. Ale to zazwyczaj nie zdaje egzaminu. Pojawiają się zawsze niespodziewane wydatki, albo zmienia się struktura przychodów i wydatków – zwraca uwagę.

Według Czarodzieja, większą rolę należy przykładać do pilnowania wydatków.

– Należy stale monitorować wydatki. Jest to mniej stresujące, niż przekraczanie budżetu. Po prostu trzeba notować, na co się wydaje pieniądze i na bieżąco zastanawiać się, czy wydatek miał sens, czy był niezbędny. Monitoring wydatków pokaże, gdzie uciekają nam pieniądze, jakich nawyków powinniśmy się pozbyć, by oszczędzać więcej – radzi Money Wizard.

Czarodziej poleca dwie aplikacje, które pomagają w obserwacji wydatków. Jedna to Personal Capital, a druga to Mint.

– Z biegiem czasu, monitorując swoje wydatki, zaczniesz niejako automatycznie kontrolować swoje finanse. Zaczniesz płynąć na falach przychodów i zgrabnie ominiesz mielizny zbędnych wydatków – przekonuje Money Wizard.

2. Twoje pieniądze mogą pracować ciężej, niż ty sam

Uwierzcie, można jechać na wakacje i wrócić bogatszym – przekonuje Czarodziej Oszczędzania.

Jak to możliwe? Trzeba zagonić swój kapitał do pracy.

– Pieniądze mogą pracować ciężej, niż ty sam. Ty efektywnie możesz pracować około 8 godzin dziennie. Tymczasem pieniądz nie śpi, tak naprawdę pracuje 24 godziny na dobę. Chodzi o to, by pieniądz robił pieniądz. Czy ty dałbyś radę pracować na trzy zmiany? Nie sądzę – mówi Money Wizard.

Oczywiście, Czarodziej nie odradza porzucania marzeń o pełnej sukcesów karierze zawodowej. Zwraca tylko uwagę, że bogactwo można zbudować szybciej, wykorzystując w pełni potencjał kapitałów pieniężnych.

3. Wydatki potrafią narastać w tempie geometrycznym, niczym procent składany

Czarodziej Oszczędzania zwraca uwagę, że procent składany to nie jest jedyne zjawisko w finansach, które działa z zadziwiającą mocą.

– Inne zjawisko, to wydatki składane. Wydatki potrafią narastać w tempie geometrycznym – ostrzega bloger.

Według niego, najlepsze miesiące pod względem finansowym to nie te, w których najwięcej zarobił, ani nie te, w których najmniej wydał. Najlepsze miesiące to te, w których nie uruchamiał pierwszej kostki „domina wydatków”.

– Znacie tę historię: wyskoczę z przyjacielem na drinka, tylko na jednego. Oczywiście, nie kończy się na jednym, tylko na pięciu. A potem trzeba wrócić taksówką do domu. Albo taką: pojawia się super promocja na tanie linie lotnicze. Bilety do atrakcyjnego miasta mogą kosztować śmieszne pieniądze, to fakt. Ale potem w tym mieście trzeba przenocować, trzeba coś jeść. Czyli skorzystanie z tej promocji pociąga za sobą lawinę wydatków, których mogło nie być – podaje przykłady Money Wizard.

Czarodziej radzi więc dużą samokontrolę. Nie można popychać pierwszej kostki domina wydatków, bo potem będą one narastać lawinowo.

4. Czas to też pieniądz

Czas to pieniądz. Pieniądze kupują czas. Czarodziej Oszczędzania radzi nigdy o tym nie zapominać.

– Czas to najcenniejsze aktywo, którego nie da się odnowić. Warto pomyśleć nad wydatkami w kategoriach czasu. Sprawdź ile zarabiasz na godzinę, policz ile zarabiasz na minutę. A potem popatrz na ceny towarów i usług, przelicz je na swój czas. Czy wciąż uważasz, że ten sweterek, mimo że przeceniony o 40%, jest warty właśnie tyle twojego bezcennego czasu? Jestem przekonany, że przeliczanie cen na czas ułatwia powstrzymywanie się od niepotrzebnych wydatków, a przede wszystkim pozwala na bardziej rosądne wydawanie.

Każda złotówka, którą odkładacie, może być zamieniona na bezcenny czas. Każda zaoszczędzona złotówka przybliża do wolności. Pamiętajcie o tym codziennie – radzi Money Wizard.