Budowlańcy brytyjskich budowli pochodzących z neolitu, jak Stonehenge, stosowali twierdzenie Pitagorasa już 2 tys. lat przed urodzeniem słynnego greckiego filozofa. Do takiego wniosku dochodzą eksperci i autorzy książki „Megalith: Studies in Stone”.

Nowa książka „Megalith: Studies in Stone” bada wykorzystanie wiedzy z geometrii do konstrukcji megalitycznych budowli z okresu neolitu. Autorzy dochodzą do wniosku, że do ich budowy potrzebna była dobra znajomość cyklów zaćmienia Słońca i Księżyca oraz zaawansowana wiedza z geometrii. Ich zdaniem tylko dzięki temu mogły powstać w neolicie tak olbrzymie budowle jak słynne Stonehenge, położone w południowej Anglii.

Stonehenge i twierdzenie Pitagorasa

Robin Health, jeden z ekspertów pojawiający się w książce, idzie o krok dalej i wskazuje, że brytyjski krajobraz i prehistoryczne kamienie Stonehenge nawiązują do twierdzenia Pitagorasa. Zdaniem autorów książki budowlańcy z neolitu musieli już wtedy znać słynny wzór, którego teraz każdy z nas uczy się w szkole podstawowej.

Zobacz także: Nauka angielskiego online za darmo. 7 kanałów na YouTube dla początkujących i zaawansowanych

Co więcej, twórcy książki podkreślają, że 4 kamienie wykorzystane do budowy Stonehenge po przedzieleniu ich na skos tworzą trójkąty, których wymiary (5:12:13) idealnie dopasowują się do wzoru z twierdzenia Pitagorasa tj. a2+b2=c2. Cały plan, na którym znajduje się Stonehenge również miał w swoich wymiarach wykorzystywać twierdzenie Pitagorasa.

Plan budowy Stonehenge. Źródło: Will Gethin

Przewidywanie zaćmień Słońca i Księżyca

Co ciekawe, niektórzy naukowcy twierdzą, że układ kamieni i plan budowy Stonehenge również nie był przypadkowy. Miał on służyć do przewidywania zaćmień Słońca i Księżyca. Taką tezę w latach sześćdziesiątych XX w. postawił angielski astronom Gerald Hawkins. Jednak spotkała się ona z dużą krytyką środowiska akademickiego. Z tą teorią nie zgadzał się m.in. Richard Atkinson.

Inne budowle jak Stonehenge

W Wielkiej Brytanii można znaleźć inne megalityczne budowle z okresu neolitu, do budowy których wykorzystano twierdzenia Pitagorasa. Jedną z nich jest Woodhenge położone w odległości ok. 3 km od Stonehenge. Woodhenge również według niektórych uczonych miało pomagać przewidywać zaćmienia Słońca i Księżyca.

Woodhenge. Źródło: flickr

Autorzy książki przypuszczają, że większość wiedzy dotycząca tych olbrzymich budowli z okresu neolitu przepadła po pojawieniu się na półwyspie brytyjskim chrześcijaństwa.