Patrzysz na zdjęcie i wydaje Ci się, że na Ziemi ulokowali się przybysze z kosmosu? Spokojnie. To tylko futurystyczne domy wybudowane przy użyciu technologii druku 3D. Duńska firma Van Wijnen zamierza je tworzyć na masową skalę. Już wkrótce zamieszkają tam pierwsi ludzie.

Dzięki drukowaniu przestrzennemu można wytworzyć trójwymiarowe, fizyczne obiekty na podstawie komputerowego modelu. Wszystko przy użyciu specjalnie stworzonych drukarek 3D. Na początku druk 3D był wykorzystywany do prostych form. Teraz zainteresowały się nim firmy budowlane.
Futurystyczne domy w technologii 3D

Duńska firma budowlana Van Wijnen jako pierwsza w swojej ofercie na masową skalę będzie mieć domy mieszkalne stworzone za pomocą druku 3D. Cały projekt pod nazwą Dubbed Project Milestone został zatwierdzony przez nadzorcę budowlanego. Futurystyczne domy drukowane w technologii druku 3D mają pojawić się w pobliżu miasta Eindhoven. Już wkrótce zamieszkają tam pierwsi ludzi.

Druk 3D to nie tylko design

Obecnie duńska firma przy pomocy druku 3D wybudowała pięć domów. Każdy z nich ma unikalny kształt i wielkość, co ma pokazać możliwości i precyzję tej technologii. Architekci mogą zaprojektować dowolny kształt budynku, ale druk 3D to nie tylko design.

Zobacz także: Polskie stabilizatory kamer małej firmy ACR Systems podbijają amerykańską branżę filmową

Cały montaż jest o wiele prostszy niż w przypadku budowy tradycyjnych domów. Ponadto mniejszy jest nakład pracy oraz koszty budowy. Druku 3D oznacza także oszczędność czasu. Dzięki tej technologii można wybudować dom nawet w jedną dobę – udowodnił to startup z San Francisco. I co najważniejsze dla miłośników przyrody, ten sposób budowy domów ma mniejszy wpływ na środowisko naturalne bo nie trzeba korzystać z tak dużej ilości materiałów budowlanych i środków transportu do ich przewożenia.