Połączenia na jaskółczy ogon są jednymi z najsolidniejszych połączeń w ciesielstwie. Do tego najbardziej wyszukanych i trudnych w realizacji.

Przez 20 lat Theo Cook poświęcał się tworzeniu pięknych mebli. Ten film opublikowany na YouTube dowodzi, że poświęcenie się opłaciło.

Wymagana ogromna precyzja 

Technika połączenia drewna za pomocą metody jaskółczego ogona jest stosowana gdy chcemy, by nie było widać elementów łączących. Jednak poza względami estetycznymi to jedno z najsolidniejszych wiązań w obróbce drewna.

Metoda polega na wycięciu odpowiednich wypustów (ogonów) i zamocowaniu ich do wyciętych w drugim elemencie otworów (gniazd). Ręczne wykonanie takich połączeń wymaga ogromnej precyzji i świadczy o wielkich umiejętnościach stolarza, który je tworzy.

Technika stosowana także w Polsce

Związanie elementów drewnianych na jaskółczy ogon zwykle nie wymaga żadnego dodatkowego wzmocnienia. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na rozciąganie.

To niezwykle stara metoda. Niektóre wczesne rodzaje połączeń na jaskółczy ogon można znaleźć w starożytnych egipskich grobowcach pochodzących z trzeciego tysiąclecia przed naszą erą.

Zobacz także: Historia świata w zaledwie 10 minut. Nowy niesamowity film na YouTube

Stosowana była także w Polsce, m.in. do przy budowie wiejskich chat i drewnianych kościołów. Pokazane w filmie japońskie połączenie wczepów na jaskółczy ogon naprawdę przewyższa inne pod względem niezbędnego kunsztu.