20 czerwca 2018 roku Parlament Unii Europejskiej będzie głosował w sprawie wprowadzenia nowego prawa autorskiego. Zdaniem organizatorów akcji „Stop cenzurze internetu” zmiany zablokują swobodną wymianę treści w sieci.
Propozycja nowych przepisów – art. 13 projektu dyrektywy o prawie autorskim zakłada m.in. wdrażanie antypirackich filtrów oraz tzw. “podatek od linków”.
W pierwszym przypadku chodzi o automatyczne wyszukiwanie treści wrzucanych do internetu i ich ewentualne blokowanie. Ma to chronić zyski m.in. muzyków i filmowców tracących przez pirackie kopie.
„Podatek od linków” sprowadza się do tego, że wydawcy prasowi mogą zarabiać na udostępnianiu nawet krótkich fragmentów tekstów jak nagłówki, leady, a nawet tytuły. W tym wypadku chronieni będą wydawcy, którzy stracili przychody z reklam na rzecz Google’a czy Facebooka.
– To koniec internetu jaki znamy – twierdzą przeciwnicy nowych przepisów, którzy stoją za akcją „Stop cenzurze internetu” . I wskazują na potencjalne zagrożenia. Choćby to, że tworzenie memów może zostać potraktowane jako plagiat.
Art. 13 projektu dyrektywy o prawie autorskim. Konsekwencji dla internatów
Każdy komentarz będzie musiał przejść obowiązkową kontrolę przed jego publikacją. Treści kontrowersyjne lub potencjalnie groźne będą blokowane. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości serwisy będą wolały komentarz zablokować niż narażać się na konsekwencje prawne lub opłaty.
Znalezienie treści będzie utrudnione. Z powodu opłaty za linkowanie, wyszukiwarki i agregaty treści będą blokowały dostęp do wielu mniejszych serwisów.
Udostępnianie treści, dzielenie się linkami, tworzenie memów może zostać potraktowane jako plagiat.
Art. 13 projektu dyrektywy o prawie autorskim. Konsekwencji dla blogerów i youtuberów
Jeśli w zamieszczonej przeze Ciebie recenzji książki, filmu czy gry na Twoim blogu lub kanale YouTube, zamieścisz cytat np. z okładki książki naruszysz prawo autorskie, a antypirackie filtry usuną Twoją treść.
Tworzona przez Ciebie parodia, satyra, remiks, a nawet cover przestaną być dopuszczalne w sieci.
Ruch do twojego bloga lub kanału YouTube z Google i Facebooka może być mocno ograniczony.
Art. 13 projektu dyrektywy o prawie autorskim. Konsekwencji dla serwisów
Serwisy nie będą już traktowane jako pośrednicy w dostarczaniu treści. Każdy serwis będzie musiał stworzyć mechanizm wyszukiwania treści pirackich i potencjalnie kontrowersyjnych.
Właściciel serwisu będzie musiał wziąć odpowiedzialność za komentarze czytelników.
Właściciel będzie płacił tantiemy wydawcom za to, że do nich linkuje.