Mastercard dostał zgodę od Narodowego Banku Polskiego na podwyższenie limitu płatności zbliżeniowych do 100 zł bez podawania kodu PIN. Zmiany zostaną wprowadzone w pierwszej połowie 2019 roku.

Obecnie limit płacenia kartą zbliżeniowo wynosi 50 zł. Został on wprowadzony 10 lat temu. Przy większych kwotach trzeba wpisać kod PIN.

Dwie największe organizacje płatnicze Visa i MasterCard – zwróciły się z wnioskiem o zwiększenie limitu do 100 zł na początku tego roku. NBP właśnie wyraził zgodę na zmiany.

Polska w gronie liderów płatności bezgotówkowych

Ze statystyk wynika, że Polacy płacą bezdotykowo coraz częściej. W ubiegłym roku po raz pierwszy średnia wartość tego typu transakcji przekroczyła 50 zł (część osób płaci zbliżeniowo a następnie wpisuje PIN) i była 3 razy wyższa niż w 2010 r.

Płatności zbliżeniowe rozwijają się w Polsce bardzo szybko, co stawia nasz kraj w gronie liderów tej technologii. Zgodnie z danymi NBP, na koniec 2017 r. już niemal 80% wszystkich kart płatniczych w Polsce miało funkcję zbliżeniową, a prawie 95% terminali płatniczych umożliwiało transakcje w tej technologii. W efekcie, już niemal 80% wszystkich transakcji kartami w Polsce to płatności zbliżeniowe, a, zgodnie z wynikami badań Mastercard, Polacy płacą w ten sposób 20 razy częściej niż Niemcy.

Popularność technologii zbliżeniowej to nie tylko dowód na otwartość polskich konsumentów na innowacje. To także nasza przepustka do świata płatności w pełni cyfrowych. Zgodnie z raportami branżowymi zbliżeniowo smartfonem płaci już ponad milion Polaków. Technologia zbliżeniowa staje się też standardem wygodnych i bezpiecznych transakcji urządzeniami elektronicznymi, takimi jak na przykład inteligentne zegarki czy inne wearables. Podniesienie limitu płatności bez PIN do 100 zł sprawi, że technologia zbliżeniowa stanie się jeszcze wygodniejsza i powszechniejsza, przyspieszając tę ewolucję w kierunku cyfrowości. Sądzimy, że polski rynek jest wystarczająco dojrzały i gotowy na tę zmianę – mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe.

Kwota 50 zł ustalona w 2007 r. przestała być adekwatna

Aktualnie obowiązujący limit płatności zbliżeniowych bez PIN, w wysokości 50 zł, został ustalony w 2007 r. Od tamtej pory zmieniły się realia gospodarcze, co wpłynęło na zwiększenie wartości codziennych zakupów. Na przestrzeni 10 lat (2007-2017) skumulowany wzrost PKB w przeliczeniu na jednego Polaka wyniósł 49%. Oprócz rosnącej zamożności Polaków, warto pamiętać również o inflacji, która sprawiła, że w ciągu dekady realna wartość nabywcza pieniądza spadła o łącznie 21,6%. Innymi słowy, zestaw produktów, który 10 lat temu był wart 100 zł, dziś kosztuje ponad 120 zł. W efekcie, maksymalna kwota 50 zł ustalona w 2007 r. przestała być adekwatna do dzisiejszych warunków.

Źródło: materiały prasowe.