Rozwój nauki jest coraz szybszy. Już teraz możliwy jest przeszczep pamięci między dwoma, żyjącymi osobnikami. Na razie eksperyment został wykonany na ślimakach morskich. Naukowcy liczą jednak, że już niedługo będzie można go przeprowadzić na ludziach.

Nie bez powodu naukowcy przeprowadzili eksperyment na organizmach wodnych. Bardzo dobrze znają ich sposób bytowania i wiedzą jak działa ich układ nerwowy.

Co ważniejsze, ślimaki morskie wysyłają impulsy nerwowe pomiędzy swoimi komórkami w podobny sposób jak ludzie. Mechanizm działania układu nerwowego jest więc ten sam mimo, że liczba komórek nerwowych u ślimaka morskiego jest o wiele mniejsza niż u homo sapiens.

Przeszczep pamięci, a dokładniej RNA

Badanie opublikował dziennik eNeuro, a sam eksperyment wykonali naukowcy z UCLA. Zakładają, że w niedalekiej przyszłości będzie można go również wykonać na ludziach.

Ślimaki morskie z pierwszej grupy zostały nauczone odpowiadać na konkretny bodziec w określony sposób. W tym przypadku był to, niegroźny dla nich, szok elektryczny. To spowodowało szybką reakcję obronną – ślimaki zwijały się w kłębek. Na samym początku odruch obronny trwał tylko kilka sekund, ale po kilku powtórzeniach, naukowcom udało się przedłużyć jego czas do ok. 50 sekund.

Następnie naukowcy pobrali próbkę RNA z tkanki nerwowej znajdującej się w podbrzuszach wytrenowanych organizmó i przeszczepili ją do układu nerwowego niewytrenowanych osobników. Efekty były zaskakujące. Po przeszczepieniu RNA, niewytrenowane ślimaki zachowywały się w ten sam sposób jak już wcześniej przeszkolone osobniki. Pamiętały jak zareagować na zewnętrzny bodziec. Po pojedynczym wstrząsie elektrycznym zwijały się w kłębek nie przez kilka sekund, ale przez 40!

Poprawiać pamięć ludzi

Przeprowadzony eksperyment to dopiero początek kolejnych badań. Naukowcy od lat spierają się, czy pamięć jest zlokalizowana w synapsach (połączeniach między komórkami nerwowymi), czy w jądrze komórki nerwowej. Jeden z prowadzących badanie, David Glanzman, na łamach serwisu BBC zaznaczył jednak, że „Gdyby pamięć była zlokalizowana w synapsach, to nie udałoby się nam przeprowadzić z powodzeniem naszego eksperymentu”.

Jeśli dalsze badania zakończą się sukcesem, to w przyszłości będzie można nie tylko zmieniać pamięć ludzi, ale także ją poprawiać. A to pomoże w leczeniu ludzi cierpiących na Alzheimera czy zespół stresu pourazowego.

Zobacz także: Sparaliżowane małpy mogą znów chodzić dzięki specjalnemu implantowi w mózgu. To nadzieja dla ludzi z urazami rdzenia kręgowego