Jack Ma (prawdziwe imię Ma Yun) jest założycielem  platformy do e-handlu Alibaba. To obecnie  najbogatszy człowiek w Chinach i jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Wartość jego majątku szacuje się na 39 mld dol.

Urodził się w 1964 roku w mieście Hangzhou we wschodnich Chinach.  Wychował się w ubogiej rodzinie, jego matka pracowała w fabryce przy taśmie produkcyjnej.

Jack Ma – „z chłopa król”

Choć był wątłym dzieckiem to w szkole często wdawał się w bójki z silniejszymi od siebie chłopcami. Ma miał w dzieciństwie swoje pasje. Lubił łowić świerszcze i aranżować walki między nimi.

Jego dotychczasowe życie rozwija się według schematu, który, w polskiej literaturze pięknej, bywał określany jako „z chłopa król”.

Dorastał w czasie rewolucji kulturalnej, którą zapoczątkowała Komunistyczna Partia Chin, na  z przewodniczącym Mao Zedongiem na czele. Zginęły wówczas miliony ludzi, a handel, odbywający się poza kontrolą  państwa, został, w praktyce, zdelegalizowany.

Jack Ma – przewodnik i tłumacz za darmo

W wieku 14 lat Ma Yun  zaczął się uczyć języka angielskiego. Był przewodnikiem i tłumaczem  w jednym z największych  hoteli w Hangzhou. Robił to całkowicie za darmo, dojeżdżając na miejsce kilkanaście kilometrów rowerem niezależnie od pogody. Przydomek „Jack” nadał mu jeden z  obcokrajowców z  którym się zaprzyjaźnił.

Na temat tego okresu swojego życia wypowiedział się następująco: ”codziennie od piątej rano szukałem anglojęzycznych turystów, których za darmo oprowadzałem po okolicy, by mieć okazję do konwersacji po angielsku. Robiłem to przez dziewięć lat. Czy padał deszcz, czy śnieg”.

Jack Ma – pierwsze porażki

Mimo odniesionych sukcesów Jack Ma zachował duży dystans do siebie. Nie ma oporów przed mówieniem o  swoich porażkach. Wspomina np. o tym  jak  na samym  początku kariery wysłał 30 podań o pracę i nie dostał żadnej odpowiedzi. Nie chciała  go zatrudnić nawet amerykańska sieć KFC. Starał się otworzyć własny biznes, lecz dwie jego firmy –biuro tłumaczeń i firma projektująca strony internetowe – nie odniosły sukcesu.

W tym samym czasie próbował dwa razy zdawać na studia i dwukrotnie nie zdał egzaminu. Jednak nie poddał się i w 1988 dostał się na wydział anglistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Hangzhou.

Jack Ma – praca za 15 dol. miesięcznie

Po skończeniu studiów zaczął pracę na tym sam samym uniwersytecie jako wykładowca języka angielskiego. Bardzo polubił swoją pracę, mimo wyjątkowo niskiej płacy (15 dol. miesięcznie), ale nigdy nie porzucił  marzenia o własnej działalności. Wykorzystał  rosnący chiński boom eksportowy i założył firmę językową, która ułatwiła kontakty między przedsiębiorcami z Chin i Zachodu. W tym samym czasie próbował bezskutecznie zdawać dziesięciokrotnie na studia na Uniwersytecie  Harvarda.

Jack Ma – światowy potentat e-commerce

Kiedy w 1999 roku młody Jack Ma zapowiadał, że zakładana przez niego platforma do e-handlu będzie konkurować z Amazonem, uważano go za szaleńca.

Jack Ma jest obecnie światowym potentatem w branży e-commerce, a jego firma obsługuje większą liczbę klientów niż eBay i Amazon łącznie. Niebawem stanowić będzie także konkurencję dla Allegro, ponieważ zamierza  wejść  na rynek polski.