Jako 17-latek za otrzymane od ojca pieniądze, które były nagrodą za dobre wyniki w nauce, założył małą firmę zatrudniającą kilku pracowników. Dziś sieć IKEA ma na całym świecie 389 sklepów, które odwiedza rocznie setki milionów ludzi.

Założyciel znanej szwedzkiej firmy IKEA, zmarły w tym roku Ingvar Kamprad, zaczynał swoją biznesową karierę tuż po wojnie. Początkowo nie sprzedawał mebli, lecz przedmioty stanowiące wyposażenie domu, np. ramki na zdjęcia. Pierwszy sklep otworzył w 1953 r.

Polski akcent w rozwoju sieci IKEA

IKEA rozwijała się tak szybko, że już na początku lat 60-tych zaczęła stanowić groźną konkurencję dla innych szwedzkich firm meblowych. Zaczęły one bojkotować IKEĘ. Aby ratować swoją firmę, Kamprad rozpoczął współpracę z fabryką w Radomsku, do której przeniósł część produkcji, co pomogło mu uniknąć kryzysu.

Firma odniosła sukces, ponieważ oferuje meble i elementy wyposażenia wnętrz, które samemu można złożyć, niewielkim nakładem pracy. Dzięki temu Ingvar Kamprad stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie.


 

Mimo swojego bogactwa żył bardzo oszczędnie, niektórzy nazywali go skąpcem. Mieszkał w małym domu, jeździł starym samochodem Volvo, skromnie się odżywiał, nie korzystał z drogich hoteli. Jego zdaniem oszczędność, w połączeniu z wytrwałością i pewną kłótliwością, pozwoliła mu osiągnąć sukces.

Opuścił w 1973r. Szwecję i zamieszkał w Lozannie w Szwajcarii. Wyemigrował, ponieważ uważał, że w swojej ojczyźnie płaci zbyt wysokie podatki.

Mrocznym epizodem w jego życiu było przystąpienie w czasie wojny do młodzieżowej organizacji nazistowskiej. Zrobił to pod wpływem swojej rodziny (babcia i ojciec byli zwolennikami Hitlera). Po latach nazwał tę decyzję „największym błędem swojego życia”.

Irvin Kamprad najlepsze cytaty:

O pieniądzach:

„Szybkie zarabianie przeważnie polega na niszczeniu innych, a nie na budowaniu”

„Szybkie pieniądze przeważnie szybko się kończą”

O biznesie:

„Co jest dobre dla moich klientów? To co ja bym wybrał”

„Prostota i zdrowy rozsądek zawsze powinny charakteryzować planowanie strategicznego kierunku”

O firmie IKEA:

„Zmierzamy tam, gdzie jeszcze nikt nie był. Nie ma żadnego wzorca, nic do skopiowania. To sprawia, że jest to takie ekscytujące”

„Rodzina to firma, a firma to rodzina”

Zobacz także: Najlepsze cytaty Elona Muska, założyciela spółki Tesla i SpaceX

https://generacjasmart.pl/2018/01/09/elon-musk-cytaty/

O pracownikach:

„Jak mógłbym swoim pracownikom kazać podróżować taniej, gdybym sam podróżował w luksusie” (Kamprad pomimo swojego bogactwa zawsze podróżował klasą ekonomiczną).