Naucz się programować z YouTube – przedstawiamy najpopularniejsze kanały, które uczą jak programować od podstaw.

Ostatnimi czasy na rynku pracy jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników są programiści. Nic dziwnego skoro coraz więcej firm opiera swój biznes na nowych technologiach i innowacjach, które mają ułatwić nam życie. Pracodawca chętnie zatrudni osobę, dla której programowanie nie jest obce. Jednak mało kto zna podstawy programowania, a bez tego nie jest w stanie rozpocząć nauki programowania na bardziej zaawansowanych kursach.

Przedstawiamy zatem najpopularniejsze kanały na YouTube, które uczą jak programować od podstaw.

Jak programować – kanały na YouTube w wersji angielskiej

1. Coding 101


Kanał Coding 101 uczy podstawowych zasad programowania. Będzie idealny dla totalnych laików i nowicjuszy w branży IT. Docelowo po zakończeniu kursu uczestnicy powinni osiągnąć poziom średnio zaawansowany. Odcinki trwają ok. 30 minut i uczą takich języków programowania jak C++, Java czy Visual Basic. Nagrania są również dostępne w formie podcastu.

2. Engineered Truth

To będzie idealny kanał dla wszystkich osób, które chcą poszerzyć swoją ogólną wiedzę na temat programowania i branży informatycznej. Oprócz nauki języków programowania, prowadzący Matt Tran oraz reszta ekspertów z Engineered Truth przekazują swoim widzom ciekawostki i nowinki technologiczne. Na kanale dostępnych jest ponad 250 odcinków o różnej tematyce, trwających od pół do półtorej godziny.


3. Eli the Computer Guy


Prowadzący Eli the Computer Guy skupia się na nauce podstaw programowania. Tak więc początkujący są tutaj mile widziani. Widzowie mogą także usłyszeć recenzje najnowszych programów informatycznych i zadać pytanie podczas transmisji online. Program cieszy się bardzo dużą popularnością – 885 tys. subskrypcji. Na kanale cały czas pojawiają się nowe filmiki.

4. Derek Banas


Kolejny kanał idealny dla zaczynających swoją przygodę z programowaniem. Derek Banas w 30 minutowych odcinkach uczy niezbędnych zasad potrzebnych do opanowania podstawowych języków programowania m.in. Java, C++, PHP czy Python. Mnóstwo konkretnych informacji podanych w przystępny sposób – tak jednym zdaniem można opisać filmiki Dereka Banasa.

Polacy nie zostają w tyle

Na YouTube możesz także znaleźć kilka interesujących kanałów o programowaniu prowadzonych w języku polskim. Oto 3 z nich, na które warto zwrócić uwagę.

1. JavaDevMatt – Mateusz Kupilas


Prowadzący kanał Mateusz Kupilas krok po kroku wprowadza swoich widzów w świat programowania i branży IT. Dowiecie się jak wygląda typowy dzień pracy programisty, jak się efektywnie uczyć programowania i jakich najczęstszych błędów należy unikać.

2. Pasja informatyki – prowadzą Mirosław Zelent i Damian Stelmach


To kolejny kanał na YouTube stworzony głównie z myślą o początkujących. Prowadzący skupiają się przede wszystkim na nauce samego programowania. Tłumaczą trudne zagadnienia w dość łatwy i przystępny sposób. Na kanale znajdziesz m.in. cykl filmików dotyczących programowania w C++ czy tworzenia stron www. Kanał cieczy się ogromną popularnością – 190 tys. subskrypcji.

3. devstyle_pl – Maciej Aniserowicz

 

To już ostatni kanał o programowaniu, który ujęliśmy w naszym zestawieniu. Prowadzącym jest autor znanego bloga devstyle.pl – Maciej Aniserowicz. Treści publikowane na blogu jak i na kanale wzajemnie się uzupełniają. Tematyka dotyczy głównie nauki programowania, ale pojawiają się także nagrania autora z różnych spotkań i konferencji poświęconych branży IT.

Nie czekaj dłużej i wybierz coś dla siebie 🙂