Zespół okulistów m.in. ze szpitala Shaare Zedek w Jerozolimie opracował innowacyjne krople do oczu. Eksperci twierdzą, że zawarte w nich nanocząsteczki będą mogły zastąpić soczewki korekcyjne i pozwolą osobom z wadą wzroku widzieć przedmioty z różnych odległości.

Jeśli wyniki badań klinicznych okażą się zadowalające, to potencjalni pacjenci będą musieli ściągnąć na telefon specjalnie zaprojektowaną aplikację mobilną, która pozwoli zrobić skan ich oczu, ustalić wadę wzroku i dawkę kropli potrzebną do korekcji wady.

Krople do oczu zastosowano najpierw u świń

Naukowcy z izraelskiego uniwersytetu przeprowadzili prace badawcze nad substancją, która później została wykorzystane do leczenia wad wzroku u świń. Zwierzętom, które brały udział w eksperymencie, podawano różne dawki korekcyjnych kropli. Po zakończeniu badania okazało się, że innowacyjne krople do oczu pomogły zmniejszyć zarówno wadę krótkowzroczności jak i dalekowzroczności.

Badania były prowadzone przez ostatnie 2 lata w szpitalu Shaare Zedek w Jerozolimie. W projekcie uczestniczyli tamtejsi lekarze i pielęgniarki. Współudział w odkryciu ma Institute of Nanotechnology and Advanced Materials na Uniwersytecie Bar-Ilan.

Teraz czas na badania kliniczne

Badania kliniczne u ludzi zostaną przeprowadzone jeszcze w tym roku. Jeśli zakończą się pomyślnie, to innowacyjne rozwiązanie będzie mogło zastąpić okulary korekcyjne.

Zdaniem dr. Davida Smadja, głównego prowadzącego zespół badawczy, opracowane przez izraelski zespół krople do oczu zrewolucjonizują branżę okulistyczną. Będzie można ich użyć do leczenia pacjentów, którzy cierpią na krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz inne wady wzroku. Jeszcze nie wiadomo jak często pacjenci będą musieli kropić oczy, żeby w całości wyeliminować konieczność noszenia soczewek korekcyjnych.

Nanotechnologia po raz kolejny wykorzystana w medycynie

To już nie pierwszy raz, kiedy naukowcy wykorzystują nanotechnologię, żeby znaleźć skuteczne metody leczenia wad wzroku. W medycynie wykonano już kilka projektów badawczych z użyciem nanotechnologii.

Naukowcy z UCL Institute of Opthalmology w Londynie opracowali krople do oczy, które są podawane pacjentom ze schorzeniami oka zamiast wykonywania bolesnych zastrzyków w gałkę oczną. Natomiast na Uniwersytecie National Taiwan Ocean wynaleziono węglowe cząsteczki zawierające antybiotyk, który wykorzystuje się do leczenia bakteryjnych infekcji oka. Badacze mają nadzieję, że będą mogli aplikować pacjentom nanocząsteczki antybiotyku poprzez krople do oczu.