Venture Inc, notowany na rynku głównym GPW fundusz typu venture capital, objął 40% udziałóww spółce Intelliseq, zajmującej się rozwojem autorskiej platformy do analizy genomów. W ubiegłym roku ta bioinformatyczna firma została jednym z pierwszych partnerów globalnej platformy dystrybucji danych genetycznych Helix.

To kolejna inwestycja funduszu w obszarze ochrony zdrowia, po wejściu w InnoGene i Infermedica. Intelliseqskupia się przede wszystkim na rozwoju dedykowanej dla medycyny precyzyjnej platformy „GeneTraps” oraz oprogramowania mobilnego na platformę Helix.com.

– Zdecydowaliśmy się zaangażować w Intelliseq, ponieważ widzimy ogromny potencjał wykorzystania osiągnięć genetyki w życiu codziennym oraz wysokie kompetencje i determinację całego zespołu. Słuszny kierunek rozwoju firmy potwierdziło rozpoczęcie współpracy z amerykańską platformą Helix, wokół której powstaje wyjątkowy ekosystem firm tworzących aplikacje mobilne do analizy ludzkiego genomu. Obiecujące perspektywyrynku genetyki konsumenckiej pokazuje choćby fakt, że podczas ostatniej rundy finansowania Helix pozyskał 200 milionów dolarów na rozwój, a wśród inwestorów znaleźli się Ilumina czy fundusz DFJ Growth– powiedział Maciej Jarzębowski, prezes Venture Inc.

Intelliseq został założony w 2014 roku przez ekspertów w dziedzinie genetyki, biologii molekularnej i genomiki obliczeniowej. W zespole są także statystycy, matematycy, deweloperzy i neuropsychologowie.

Od ubiegłego roku spółka oferuje w sprzedaży na platformie Helix aplikację „MyTraits Sport”, która analizuje warianty genetyczne związane z różnymi aktywnościami sportowymi. Na podstawie odczytu DNA z próbki śliny, aplikacja dostarcza użytkownikowi spersonalizowane rekomendacje m.in. odnośnie predyspozycji sportowych oraz ćwiczeń, które pozwolą spalić tkankę tłuszczową w bardziej efektywny sposób.

– Nie mamy wątpliwości, że segmentybiotech czy healthtech to jedne z najbardziej perspektywicznych obszarów rynku, których rozwiązania już wkrótce staną się stałym elementem naszego codziennego życia, w znaczący sposób poprawiając jego jakość. Nie wykluczamy zatem, że w przyszłości zaangażujemy się w kolejne projekty z pogranicza szeroko rozumianej medycyny i technologii – stwierdził Maciej Jarzębowski.

Venture Inc działa w formule funduszu venture capital inwestując głównie w projekty, które mają szansę na bardzo dynamiczny rozwój i wejście na rynki globalne. Obszar inwestycji to przede wszystkim technologie informacyjne w różnych dziedzinach gospodarki. W portfolio Venture Inc znajdziemy takie spółki jak Time Solutions, Brand24 czy Infermedica. Fundusz jest także udziałowcem w Science.FundSp z o.o., który wspólnie z NCBR będzie inwestował w projekty z obszaru medtech w ramach programu Bridge Alfa.