David Solomon typowany na nowego prezesa banku inwestycyjnego Goldman Sachs nie jest typowym bankierem inwestycyjnym. Po godzinach występuje w klubach Nowego Jorku i Miami pod pseudonimem DJ D-Sol.

Goldman Sachs jest światową potęgą bankowości inwestycyjnej, handlu papierami wartościowymi i zarządzania inwestycjami. Wśród klientów amerykańskiego banku są największe korporacje, instytucje finansowe, miliarderzy, a nawet rządy. Goldman Sachs został założony w 1869 roku – w przyszłym roku firma będzie świętować 150-lecie istnienia. Główna siedziba znajduje się w Nowym Jorku, a biura są rozsypane po wszystkich głównych centrach finansowych na całym świecie.

Niedawno media poinformowały, że obecny prezes Goldmana – Lloyd Blankfein, który kierował instytucją przez ostatnie 12 lat – szykuje się do odejścia z firmy z końcem 2018 roku. Wśród następców wskazywano obecnych wiceprezesów: Harveya Schwartza lub Davida Solomona. Obaj awansowali na  stanowiska w zeszłym roku.

Teraz Goldman Sachs sygnalizuje, że prezesem zostanie ten drugi.

David Solomon, czyli DJ D-Sol

Solomon nie jest typowym bankierem inwestycyjnym. Po godzinach występuje w klubach Nowego Jorku i Miami pod pseudonimem DJ D-Sol. Puszcza muzykę elektroniczną. Zaznacza, że zajmuje się tym dla zabawy, bo to jego hobby.

David Solomon – szybka kariera na Wall Street

Solomon przeszedł krętą ścieżkę kariery na Wall Street. Ma 56 lat, studiował nauki polityczne w Hamilton College. Jedną z pierwszych jego prac, poza szkołą w połowie lat 80., była sprzedaż obligacji śmieciowych w Drexel Burnham Lambert – firmie Michaela Milkena, która zbankrutowała w 1990 r.

Po tym, jak Drexel upadł, Solomon przeniósł się do nieistniejącego już banku Bear Stearns, gdzie został szefem działu bankowości inwestycyjnej. W 1999 roku zaryzykował i przeszedł do Goldmana na niższe stanowisko. Chociaż Solomon był w firmie outsiderem, szybko awansował. Od 2006 roku kierował już działem bankowości inwestycyjnej. Za jego kadencji sprzedaż tego działu wzrosła o 70 proc.