Zastanawiałeś się już gdzie pojedziesz na urlop? Wiesz jaka oferta będzie dla Ciebie lepsza, wakacje first czy last minute? Sprawdzamy czy lepiej udać się do biura podróży już teraz, czy może jeszcze poczekać.

Każda z ofert ma swoje plusy i minusy. Przede wszystkim są one skierowane do różnych grup docelowych. Musisz wiedzieć dokładnie czego szukasz i na czym Ci najbardziej zależy. Na luksusowym hotelu z basenem w ciepłych krajach, wycieczce objazdowej w niskiej cenie, a może na miejscu, które będzie przyjazne dla Twoich dzieci?

Oto najważniejsze kwestie, które powinieneś wziąć pod uwagę, wybierając wakacje first lub last minute.

1. W sezonie oferty last minute są sztucznie pompowane.

Każdy chce wybrać ofertę wakacji w możliwie najniższej cenie. W szczycie sezonu jest problem ze znalezieniem wolnych miejsc w atrakcyjnej cenie. Operatorzy wycieczek zdają sobie z tego sprawę i dlatego ceny wycieczek na ostatnią chwilę są wtedy sztucznie przez nich pompowane.

Jeśli chcesz więc wykorzystać swój urlop w sezonie letnim, w lipcu lub w sierpniu, to lepiej rezerwować wycieczkę z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Urlop na lato planuj zimą lub wczesną wiosną. Zwróć także uwagę, czy w umowie jest zawarta klauzula gwarancji niezmienności ceny. Bez tego koszt twojej wycieczki może ulec zmianie np. ze względu na zmianę kursu walut, podatków czy opłat lotniskowych.

Co ciekawe zgodnie z Raportem Podróżnika 2018 sporządzonym przez travelplanet.pl coraz więcej klientów biur podróży chętniej wybiera wakacje first minute. Czym to jest spowodowane?

– Klienci biur podróży uwierzyli, że Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, który zaczął działać od końca 2016 roku w stu procentach asekuruje zarówno pieniądze, wpłacone na kilka miesięcy przed wylotem, jak i pewność wyjazdu na wakacje. Dodatkowo wielu touroperatorów zaczęło stosować zasadę gwarancji cenowej, polegającej na zwrocie różnicy w wypadku niższej ceny na kupioną wycieczkę, która pojawiłaby się w ofercie last minute – czytamy w raporcie.

W wypadku wakacji last minute sytuacja przedstawia się nieco inaczej. Jeśli planujesz urlop poza sezonem, to wtedy warto zaryzykować i kupić wycieczkę tuż przed wylotem. Na rynku turystycznym w październiku lub listopadzie jest o wiele mniejszy ruch. Dlatego szansa na znalezienie wycieczki w niskiej cenie jest o wiele wyższa.

2. Oferty first minute dla rodzin z dziećmi, a last minute dla singli

Jedną z najistotniejszych kwestii jest ustalenie liczby osób, które jadą na wspólne wakacje.

Wakacje last minute to niesprzedane wcześniej przez biura podróży pojedyncze wycieczki. Liczba wolnych miejsc będzie więc zawsze ograniczona. Dlatego to dobra opcja spędzenia urlopu dla singli lub ewentualnie dla par.

Malediwy

Oferty first minute będą najlepszym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi. Jako rodzic będziesz mógł na spokojnie przeanalizować szczegóły oferty i znaleźć dogodny hotel z infrastrukturą przygotowaną pod dzieci. Możesz także zwrócić uwagę na dodatkowe atrakcje dla sowich pociech jak: place zabaw, baseny dla dzieci lub imprezy kinder party. Ta oferta sprawdzi się również w przypadku grupy znajomych.

3. Wakacje first minute dla dokładnych, a last minute dla elastycznych

Cenisz sobie spokój i komfort psychiczny? To o wakacjach warto pomyśleć już teraz. Szczególnie jeśli masz sprecyzowane plany i wiesz, gdzie chcesz pojechać. Teraz oferta operatorów wycieczek jest jeszcze bogata i różnorodna. Krótko mówiąc: masz z czego wybierać. Ponadto zyskujesz czas na dokładne przeanalizowanie oferty: ceny, miejsca, hotelu, wyżywienia, dodatkowych atrakcji.

Zobacz także: W tym roku zimowy urlop za granicą będzie tańszy. Gdzie opłaca się wyjechać?

Według raportu Polskiej Izby Turystyki najpopularniejszymi krajami, jakie w 2017 r. odwiedzali Polacy w wakacje, były: Grecja, Bułgaria oraz Hiszpania. Wszystko wskazuje na to, że również w tym roku będą się one cieszyć dużym zainteresowaniem. Jeśli te państwa, znajdują się na Twojej wakacyjnej liście, to warto już teraz udać się do biura podróży i dokonać rezerwacji.

Źródło: raport „Zagraniczne wakacje Polaków 2017”, Polska Izba Turystyki

Natomiast wakacje last minute sprawdzą się lepiej w przypadku osób, które mogą elastycznie zarządzać swoim czasem (wolne zawody) lub nie mają możliwości planowania urlopu z wyprzedzeniem. Trzeba się także liczyć z ewentualną koniecznością wylotu z innego miasta oraz z ograniczonym wyborem wśród miejsc podróży.

Jak widać, każda z ofert ma swoje wady i zalety. Okazuje się jednak, że oferta last minute wcale nie musi być lepsza od oferty first minute. Wręcz przeciwnie. Co więcej, Polska Izba Turystyki w tym samym raporcie wskazuje, że zainteresowanie ofertami first minute w najbliższych latach będzie cały czas rosnąć. Dlatego zanim zdecydujesz się na kupno wakacji, zastanów się na czym Ci najbardziej zależy: cenie, miejscu podróży czy standardzie hotelu.