Bank Ochrony Środowiska  wprowadza „Ekokredyt z dopłatami” przeznaczonym m.in. na wymianę pieców i kotłów oraz energooszczędne urządzenia grzewcze. Można dostać dopłatę w wysokości nawet 40 proc. kosztów.

Oprocentowanie zostanie obniżone  osobom, które w ciągu 3 miesięcy od daty podpisania umowy dostarczą faktury za zakup przyjaznych środowisku urządzeń, w tym instalacji do ogrzewania lub termoizolacji.

Pieniądze na dopłaty będą pochodziły z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Instytucja przeznaczy na antysmogowe projekty około 10 mld zł do 2020 r. Spora część tych środków zostanie przeznaczona na finansowanie projektów realizowanych wspólnie z Bankiem Ochrony Środowiska.

– Kredyty realizowane wspólnie z NFOŚiGW i WFOSiGW charakteryzują się niższym oprocentowaniem, lub możliwością spłaty części zadłużenia przez donatora. Przykładowo w jednym z oferowanych przez Bank Ochrony Środowiska rozwiązań: „Ekokredycie z dopłatami” przeznaczonym m.in. na wymianę pieców i kotłów oraz energooszczędne urządzenia grzewcze istnieje możliwość uzyskania dopłaty w wysokości nawet 40 proc. kosztów. W ekopożyczkach obniżamy oprocentowanie osobom, które w ciągu 3 miesięcy od daty podpisania umowy dostarczą faktury za zakup przyjaznych środowisku urządzeń, w tym instalacji do ogrzewania lub termoizolacji. Przy konieczności wsparcia finansowego takich rozwiązań BOŚ jest bankiem pierwszego wyboru­ – mówi Konrad Raczkowski, wiceprezes zarządu Banku Ochrony Środowiska.

W Polsce 70% domów ogrzewanych jest węglem

Obecnie Polska należy do grona krajów o najgorszej jakości powietrza. Na liście Światowej Organizacji Zdrowia znajdują się aż 33 polskie z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Mimo, że za stan powietrza często obwinia się natężony ruch samochodowy to emisja zanieczyszczeń wynika przede wszystkim z ogrzewania domów za pomocą węgla i materiałów opałowych złej jakości, w tym także toksycznych odpadów z tworzyw sztucznych.

Według raportu Instytutu Ekonomii Środowiska w Polsce, aż 3,8 mln czyli 70% domów jednorodzinnych ogrzewanych jest węglem, w tym ok. 1,5 mln kotłów to stare kotły zasypowe, z których 2/3 ma 10 lat lub więcej. Pierwszym krokiem do znaczącej poprawy powietrza musi być ich wymiana na nowoczesne urządzenia lub zmiana dotychczasowego systemu ogrzewania na mniej emisyjny np. ogrzewanie gazowe. Proces wymiany jest szczególnie ważny ze względu na długą żywotność instalacji grzewczych w gospodarstwach domowych. Wymienione teraz piece będą użytkowane przez kilka do kilkunastu lat. W planowaniu inwestycji powinno wziąć się pod uwagę najbardziej przyjazne dla środowiska dostępne rozwiązania.

Źródło: materiały prasowe spółki.