Hawking zmarł w wieku 76 lat. Był brytyjskim astrofizykiem, kosmologiem i fizykiem teoretykiem. Naukowcem z wielką charyzmą i poczuciem humoru.

Ciężko pracował mimo bardzo poważnej choroby. Stwardnienie zanikowe boczne stopniowo uszkadzało neurony w jego mózgu, spowodowało nieodwracalne zmiany w kręgosłupie, szpiku i doprowadziło do zaniku mięśni.

 

Jego IQ było szacowane według testów na 160. Hawking zajmował się głównie fizyką czarnych dziur i grawitacją w mikroskali kwantowej. Osiągnął wiele sukcesów – udowodnił m.in., że czarne dziury mają niezerową temperaturę i emitują promieniowanie. Za swoją działalność odebrał wiele nagród, m.in. Nagrodę Fizyki Fundamentalnej. Oto jego najlepsze cytaty:

Stephen Hawking cytaty o swojej chorobie:

„Irytowanie się na moją niesprawność byłoby stratą czasu. Ludzie nie mają czasu dla kogoś, kto się zawsze złości lub narzeka. Trze­ba iść ze swym życiem do przodu, i myślę, że ud­ało mi się to nieźle”. 

Stephen Hawking o przeznaczeniu:

„Zauważyłem, że nawet ludzie, którzy twierdzą, że wszystko jest przeznaczeniem i że niczego nie możemy zmienić rozglądają się na boki, chcąc przejść przez ulicę”.

Stephen Hawking o logice:

„Fundamentalna zasada rządząca wszechświatem: przyczyny występują przed skutkami nigdy odwrotnie”. 

Stephen Hawking o życiu:

„Życie byłoby tragiczne, gdyby nie było zabawne”

Stephen Hawking o odkrywaniu tajemnic czarnych dziur:

„Zacząłem myśleć o czarnych dziurach, kiedy kładłem się do łóżka. Moje inwalidztwo sprawia, że jest to bardzo powolny proces, więc miałem wiele czasu”.

Stephen Hawking o podróżowaniu w czasie:

„Najlepszym dowodem, jaki posiadamy na to, że podróż w czasie nie jest możliwa i nigdy nie będzie, jest to, że nie przeżywamy dziś najazdu hord turystów z przyszłości”.

Stephen Hawking o wirusach komputerowych:

„Myślę, że wirusy komputerowe powinny być uważane za istoty żywe. Moim zdaniem mówi to coś o naturze ludzkiej, skoro jedyna forma życia, jaką udało nam się stworzyć do tej pory ma charakter czysto destrukcyjny. Stworzyliśmy życie na nasz własny obraz i podobieństwo”. 

Stephen Hawking o powstaniu człowieka:

„Niemal wszystkie pierwiastki, z których jesteśmy zbudowani, ty i ja, zostały wyprodukowane wewnątrz gwiazd istniejących na długo przed powstaniem Ziemi. Mamy zatem prawo twierdzić, że wszyscy jesteśmy dziećmi gwiazd”.

Stephen Hawking o teoriach życia pozaziemskiego:

„Jeśli kosmi­ci odwiedzą nas kiedykolwiek, myślę, że skutki mogą być podobne, jak w przypadku odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Jak wiadomo, wydarzenie to okazało się niezbyt pomyślne dla rdzennych mieszkańców te­go kontynentu. Wystarczy nam zresztą przyjrzeć się samym sobie, aby dojść do wniosku, że inteligentne życie może w swym rozwoju przybrać postać, z jaką wolelibyśmy się raczej nie spotkać”.

Stephen Hawking o naszej planecie:

„Ziemia jest średnią planetą, okrążającą przeciętną gwiazdę, położoną na skraju zwyczajnej galaktyki spiralnej, jednej z ponad miliona galaktyk w obserwowanej części wszechświata”.

Stephen Hawking cytaty o teorii powstania wszechświata:

„Uważam, że istnieje duża szansa, iż badania wczesnego wszechświata i wymogi matematycznej spójności doprowadzą do poznania kompletnej, jednolitej teorii w ciągu życia obecnego pokolenia, jeżeli, oczywiście, nie wysadzimy się najpierw w powietrze”.

„Kiedy już sformułujemy kompletną teorię, po jakimś czasie powinna ona być ogólnie zrozumiała dla każdego, a nie tylko dla garstki naukowców. Wtedy wszyscy będziemy mogli wziąć udział w dyskusji na temat tego, dlaczego istnieje wszechświat. Gdybyśmy znaleźli odpowiedź na to pytanie, byłby to ostateczny triumf ludzkiego rozumu, ponieważ wtedy poznalibyśmy umysł Boga”.

„Tak długo, jak Wszechświat ma początek,można przypuszczać, że istnieje jego Stwórca. Ale jeżeli Wszechświat jest naprawdę samowystarczalny, nie ma żadnych granic ani brzegów, to nie ma też początku ani końca, po prostu istnieje. Gdzież jest wtedy miejsce dla Stwórcy?”

Źródła: Lubimyczytac.pl, cytaty.info