Założyciel warszawskiej kliniki dr Ambroziak zainwestował w wirtualną rzeczywistość w medycynie. Kupił 5% akcji firmy InventionMed notowanej na NewConnect. Firma chce zastosować technologię VR w leczeniu chorób dermatologii estetycznej.

Dr Marcin Ambroziak to doświadczony lekarz dermatolog, z którego pomocy korzystają osoby z pierwszych stron gazet. Swoją prywatną działalność rozpoczął jeszcze w 2000 roku. Wtedy razem z żoną otworzyli w Warszawie klinikę dermatologii estetycznej. Dzisiaj świadczy ona kompleksowe usługi także z zakresu chirurgii plastycznej, ginekologii estetycznej i klinicznej, fizjoterapii, dietetyki czy kosmetologii.

Ambroziak – lekarz gwiazd, który nie stroni od mediów

Wyrozumiały i niezwykle empatyczny – tak o nim mówią jego pacjenci. Sam dr Ambroziak w wywiadzie dla Plejada.pl z 5 czerwca 2017 r. zauważa, że lekarz nie może pełnić tylko roli eksperta.

– Ja sam mimo wszystko staram się występować w roli eksperta, nie celebryty. Profesja lekarza to nieustanny balans. Nie da się być nieustannie ekspertem. Musiałbym zamknąć się w czterech ścianach i tylko wydawać recepty. Jeżeli ktoś chce uprawiać dobrą medycynę estetyczną, musi odnaleźć się w zmieniających się okolicznościach – czytamy w wywiadzie.

Być może dlatego zyskał sobie taką popularność wśród gwiazd. O nim i jego klinice pisały m.in. Glamour, Elle, Cosmopolitan, Harper’s Bazaar, Shape czy opiniotwórczy tygodnik Wprost. W tym samym wywiadzie dr Ambroziak przyznaje, że sam korzysta z dobrodziejstw medycyny estetycznej. Zrobił sobie liposukcję i zamrażanie tłuszczu. Z efektów jest bardzo zadowolony.

Sławę zdobył dzięki programowi „Życie bez wstydu”, który pojawił się w ramówce TVN Style. Do programu zgłaszały się osoby z takimi problemami jak żylaki, opadająca powieka, blizny powypadkowe, przebarwienia twarzy, nadpotliwość czy naczyniaki. Wydał także swoją autorską książkę „Przewodnik po Medycynie Estetycznej”. Publikacja ma przede wszystkim edukować czytelników i uświadamiać ich o zaletach oraz wadach zabiegów urodowych. W swoich planach ma teraz kolejny projekt do zrealizowania…

Ambroziak kupuje akcje InventionMed

Dr Ambroziak został członkiem Rady Naukowej spółki InventionMed. Razem z trzema innymi ekspertami będzie odpowiadał za nadzór merytoryczny oraz rozwój nowych projektów innowacyjnych symulatorów medycznych wykorzystujących technologię wirtualnej rzeczywistości (ang. virtual reality – VR) w obszarze symulacji zabiegów z zakresu dermatologii klinicznej i estetycznej.

Zobacz także: Rada Naukowa InventionMed zadba o rozwój innowacyjnych symulatorów medycznych w technologii VR

Jest tak zaangażowany w projekt, że kupił 5% akcji InventionMed. W tej chwili pakiet jego akcji jest warty ok. 5 mln zł. Tyle samo akcji nabyła prof. dr hab. med. Lidia Rudnicka z RN InventionMed, a 15% – prof. dr hab. n. med. Barbara Zegarska.

Konferencja prasowa InventionMed

Technologia wirtualnej rzeczywistości tworzy obraz sztucznej rzeczywistości za pomocą technologii informatycznej. Po założeniu specjalnych okularów przenosisz się w świat wirtualnej rzeczywistości, która w zależności od potrzeb może być gwarną ulicą dużego miasta, gabinetem medycznym czy wnętrzem kokpitu samolotu.

Technologia VR może być więc wykorzystana w medycynie np. jako:

  • metoda edukacyjna lekarzy oraz studentów medycyny i kosmetologii

  • trening szkoleniowy w zakresie nowych zabiegów medycznych

  • symulator pokazowy dla producentów sprzętu medycznego

Wykorzystać wirtualną rzeczywistość w leczeniu chorób w dermatologii estetycznej

Po przeprowadzonej analizie rynku InventionMed zdecydował się na opracowanie symulatora medycznego, TutorDerm, wykorzystującego technologię VR. Będzie on stosowany w leczeniu chorób i schorzeń z dziedziny dermatologii klinicznej i estetycznej.

Zobacz także: InventionMed prezentuje pierwszy projekt i ogłasza Strategię rozwoju na lata 2018-2021

Pierwsza wersja TutorDerm będzie używana przy prowadzeniu procedur edukacyjno-szkoleniowych w zakresie leczenia naczyniaka gwiaździstego i płaskiego. Kolejne dwie mają uwzględnić także inne schorzenia oraz większe obszary ciała niż głowa.

Symulator medyczny TutorDerm, źródło: InventionMed

To co wyróżnia symulator medyczny InventionMed to technologia podwójnej immersji. Polega ona na zastosowaniu specjalnie stworzonych akcesoriów imitujących wielkością, ciężarem i materiałem standardowe narzędzia i elementy wyposażenia. W ten sposób można stworzyć wymyśloną rzeczywistość z dodaniem komponentu wrażenia dotyku i pełnej kontroli manualnej na wykonywanymi wirtualnymi zabiegami.

Spółka chce zrealizować cały projekt do 2021 r. Planowany budżet to 8 mln PLN.

W ubiegłym tygodniu dr Ambroziak pojawił się na konferencji InventionMed. Spółka zaprezentowała na niej swoją strategię działania oraz wersję demo symulatora medycznego TutorDerm.

Konferencja prasowa InventionMed

W swoim wystąpieniu gospodarz programu „Życie bez wstydu” wskazał, że TutorDerm wyróżnia się na tle innych symulatorów medycznych precyzyjnością kreowania świata wirtualnego oraz intensywnością kolorystyki.

Tak jak pozostali członkowie Rady Naukowej InventionMed, dr Ambroziak głęboko wierzy w powodzenie całego projektu. Zgodnie z przeprowadzonymi dotychczas badaniami wartość rynku technologii VR i AV w medycynie w 2017 roku została wyceniona na ponad 769 mln USD. Autorzy analizy szacują jej wzrost w 2023 r. do ok. 5 mld USD. Jak widać technologia VR zyskuje coraz większe znaczenie w rozwoju współczesnej medycyny. Nic więc dziwnego, że InventionMed zdecydował się na inwestycję właśnie w tym obszarze rynku.