Z czym się kojarzy karta kredytowa? Ze spiralą zadłużenia? Zapewne najczęściej tak. Ale nie do końca słusznie. Jest ona tylko narzędziem, z którego używania racjonalna osoba może wyciągnąć spore korzyści, ponosząc minimalne koszty.

Spotkaliśmy się kiedyś ze stwierdzeniem, że karta kredytowa to zło w najczystszej postaci. Najlepiej ją pociąć i wyrzucić na śmietnik. Nie do końca zgadzamy się z takim podejściem. Karta kredytowa to narzędzie jak każde inne. To od człowieka zależy, w jaki sposób będzie ją wykorzystywał.

Uwaga: karty kredytowej można używać w ten sposób, że w gruncie rzeczy nie będzie się to wiązało z kosztami, a da wiele korzyści.

Jakie opłaty są pobierane za używanie karty kredytowej i jak ich można uniknąć

  1. Karta kredytowa – odsetki a okres bezodsetkowy

Większość kart kredytowych ma oprocentowanie na poziomie około 10% w skali roku lub niewiele niższym, czyli kredyt zaciągany na karcie jest droższy od przeciętnego kredytu gotówkowego. Ale każda karta kredytowa ma ustalony okres bezodsetkowy, zazwyczaj wynosi on między 30 a 60 dni (najczęściej około 55 dni). Jeśli jest spłacana w całości w tym okresie, klient nie płaci ani grosza odsetek.

Ale uwaga: trzeba oddawać cały dług, a nie minimalną kwotę wyznaczoną przez bank. Oddanie kwoty minimalnej powoduje, że można dalej korzystać z karty, ale odsetki są naliczane.

Poza tym należy pamiętać, że okres bezodsetkowy (dajmy na to 55-dniowy) trwa od początku okresu rozliczeniowego, a nie od momentu transakcji kartą. Okres rozliczeniowy zazwyczaj zaczyna się 1-ego każdego miesiąca (choć bywają wyjątki). Czyli jeśli zapłacimy za wycieczkę zagraniczną 25-go dnia miesiąca, to mamy na spłatę długu około 30 dni, a nie 55 dni.

  1. Kartę kredytowa – opłata roczna

Banki pobierają opłaty roczne za karty kredytowe. Ale zazwyczaj tej opłaty nie pobierają, jeśli korzystający wyda w skali 12 miesięcy odpowiednio dużą kwotę (zazwyczaj kilkanaście tysięcy złotych), korzystając z tegoż plastiku. Czyli jeśli jesteśmy racjonalni i zdyscyplinowani, używanie karty kredytowej będzie bezpłatne. Oczywiście, należy sprawdzić w umowie dotyczącej karty kredytowej, czy taka reguła będzie obowiązywała.

  1. Karta kredytowa – opłaty za usługi dodatkowe

Sprawdź, czy na karcie masz jakieś usługi dodatkowe, typu ubezpieczenie assistance. Jeśli nie jest ci ono potrzebne, to zrezygnuj z niego. Zazwyczaj koszt takiego ubezpieczenia nie jest duży (kilkanaście złotych miesięcznie), ale w skali roku uzbiera się spora sumka.

Nie polecamy rezygnowania z ubezpieczenia karty. Kilka złotych w skali miesiąca nas nie zbawi, a w przypadku kradzieży karty może uratować nas przed dużymi kłopotami. (Patrz poniżej: bezpieczeństwo).

  1. Karta kredytowa – opłaty za wypłaty z bankomatu

Nigdy, przenigdy nie wypłacaj kartą kredytową gotówki z bankomatu. Za wybranie pieniędzy ze „ściany” tą kartą zazwyczaj trzeba słono zapłacić!

No dobrze, a jakie korzyści można osiągnąć, używając racjonalnie i ostrożnie karty kredytowej? Niemałe, oto one:

1. Karta kredytowa – rabaty w wybranych sklepach

Jako posiadacz karty zapłacisz mniej w wybranych sklepach. O ile mniej? Zazwyczaj od 1% do 5%. Lista sklepów, w jakich dostępne są rabaty za płatność Twoją kartą, jest przeważnie całkiem spora. A nie oszukujmy się, czy ktoś ma kartę kredytową czy nie, i tak od czasu do czasu musi kupić jakiś nowy ciuch czy mebel, nieprawdaż?

2. Karta kredytowa – łatwość rezerwacji noclegu czy biletu lotniczego

Korzystając z karty kredytowej, w łatwy sposób zarezerwujesz nocleg czy bilet lotniczy. Kontrahenci mają bowiem pewność, że jesteś wypłacalny. Osoby które nie mają karty kredytowej, muszą często płacić zadatki lub zaliczki, co oznacza, że mogą wpłaconą sumę utracić, jeśli z usługi nie skorzystają.

Tymczasem zazwyczaj rezerwację zrobioną za pośrednictwem karty kredytowej można bezpłatnie odwołać (oczywiście nie zawsze można tak zrobić, należy wczytać się uważnie w warunki rezerwacji w danym hotelu lub na danym portalu pośredniczącym w zakupie usługi).

3. Karta kredytowa – cashback

Ten termin oznacza zwrot części wartości transakcji bezgotówkowych wykonanych kartą. Kwota zwrotu jest zazwyczaj określona na nie więcej niż 1%.

4. Karta kredytowa – programy lojalnościowe

Niektóre karty kredytowe można podłączyć do popularnych programów lojalnościowych. Niektóre karty dają też możliwość uzyskania sporych rabatów przy zakupie biletów komunikacji miejskiej.

Bezpieczeństwo

Uwaga: karta kredytowa to oczywiście bardzo poszukiwany przez złodziei łup. Aby zabezpieczyć się przed złymi konsekwencjami jej kradzieży lub zgubienia, najlepiej ustawić dość restrykcyjny limit dziennych płatności i płacić za jej ubezpieczenie. No i oczywiście, warto pilnować jej jak „oka w głowie”.

Podsumowując, karta kredytowa to doskonałe narzędzie dla osoby – nie ukrywajmy tego – dobrze zarabiającej, aktywnej, świadomej konstrukcji swojego budżetu domowego i potrafiącej powstrzymywać się przed wydawaniem impulsywnym. Czyli takiej, która skorzysta z zalet karty kredytowej, a będzie umiała zminimalizować koszty korzystania z niej. Drogi Czytelniku, jeśli jesteś osobą posiadającą wymienione cechy, to możesz śmiało próbować korzystać z karty kredytowej. Jeśli jednak brakuje Ci którejś z tych cech, to raczej nie powinieneś się do niej dotykać…