Jego CV jest imponujące. Przed SpaceX przez sześć lat pracował dla Google’a. Tomasz Czajka jest uznawany za jednego z najlepszych informatyków na świecie.

Czajka jest niezwykle uzdolniony matematycznie. W młodości był wielokrotnym laureatem olimpiad i konkursów w tej dziedzinie. Pochodzi ze Stalowej Woli. Uczył się tam w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej. Po szkole średniej przeniósł się do Warszawy, gdzie od 2000 roku studiował na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.

Następnie swoje nieprzeciętne umiejętności rozwijał już za granicą – studiował informatykę na Purdue University. Brał też udział w licznych konkursach dla programistów, m.in. organizowanych przez Google’a, AMC czy TopCoder.

Pierwsze sukcesy Tomasza Czajki

Zanim zrobiło się o Czajce głośno za sprawą mema, miał już niemałe osiągnięcia. I to na arenie międzynarodowej. W 2003 roku zabłysnął jako programista w konkursie TopCoder Open. Wygrał go i zgarnął 50 tysięcy dolarów! Rok później został uznany za najlepszego studenta-informatyka na całym globie, po tym jak zwyciężył w konkursie TopCoder Collegiate w Bostonie pokonując zawodników z 16 państw.

Sławne zdjęcie, które posłużyło do wielu memów. Zostało wykonane 21 lat temu na obozie naukowym w Zwardoniu. Tomasz Czajka zdobył wtedy nagrodę II stopnia na olimpiadzie matematycznej.

Praca w Google

Sukcesy otworzyły mu drzwi do najlepszych w branży. W 2007 roku trafił do firmy, której logo większość Polaków może zobaczyć jedynie na ekranie swojego komputera – do kalifornijskiej siedziby Google’a. W miejscu marzeń dla niemal każdego informatyka pracował na stanowisku inżyniera oprogramowania, zarabiając przy tym niemałe pieniądze. Rozwijał m.in. wyszukiwarkę dla sklepów internetowych Est Google Commerce Search.

Praca w SpaceX

W 2016 roku zainteresował się nim SpaceX, spółka kontrowersynejgo miliardera Elona Muska, która wysyła prywatne rakiety w kosmos i chce podbić Marsa. Czajka dał się przekonać i po przejściu do SpaceX zaczął się specjalizować się w tworzeniu systemów sterowania (stanowisko na profilu LinkedIn to „Flight Software Engineer”). Obecenie mieszka w Redondo Beach (hrabstwo Los Angeles).

We wtorek, 6 lutego, firma Muska zaliczyła spektakularny sukces – wystrzeliła po raz pierwszy swoją najpotężniejszą rakietę – Falcona Heavy. Przyczynił się do tego także Czajka, który odpowiadał za oprogramowanie używane podczas lotu Falcona Heavy.

Znając Elona Muska to dopiero początek podboju kosmosu. W końcu jego celem jest pierwszy załogowy lot na Marsa. Czajka, który przez internautów nazywany jest „nadludzkim programistą” z pewnością może mu w tym pomóc.

Zobacz także: Najlepsze cytaty Elona Muska, założyciela spółki Tesla i SpaceX