Można zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko do 40 – tki, a nie do 35 roku życia, jak mówi się na ogół – wynika z dostępnych badań naukowych.

Dla pań, które w młodszym wieku skupiały się na edukacji, karierze i osiągnięciu stabilizacji finansowej późne macierzyństwo to niejednokrotnie furtka do połączenia życia zawodowego z rodzinnym. W Grecji średni wiek kobiet, które urodziły po raz pierwszy to obecnie ponad 31 lat, zaś w Australii i Wielkiej Brytanii odnotowuje się więcej ciąż powyżej czterdziestego roku życia niż ciąż nastoletnich. To trend, który obserwujemy w większości państw rozwiniętych.

Większa akceptacja późnego rodzicielstwa

Przypadki celebrytek, które decydują się na późne rodzicielstwo, jak fotografka Annie Leibovitz, która urodziła dziecko w wieku pięćdziesięciu dwóch lat, przyczyniają się do rozpropagowania i akceptacji modelu późnego rodzicielstwa. Postępy medycyny w zakresie sztucznego zapłodnienia sprawiły, że pięćdziesięcioletnie mamy już nie są taką sensacją. Ba, za pomocą zapłodnienia in vitro, w ciążę zachodziły już kobiety po sześćdziesiątce, a w XXI wieku zanotowano trzy przypadki matek siedemdziesięcioletnich! Czy jednak można naginać zasady biologii bezkarnie? Czy odkładanie rodzicielstwa na czwartą (czy nawet piątą) dekadę życia nie zwiększa ryzyka problemów z zajściem w ciążę, powikłań przy porodzie czy chorób noworodka?

14% Polek zachodzi w pierwszą ciążę w przedziale 35-39 lat

Pytanie to zadaje sobie niewątpliwie wiele Polek. W Polsce średni wiek rodzącej po raz pierwszy matki wzrósł znacząco przez ostatnie dwie dekady – obecnie tyle samo kobiet – jedna trzecia – rodzi w przedziale 30-34 lat co w przedziale 25-29 lat. Niecałe 14% kobiet zachodzi w pierwszą ciążę w przedziale 35-39 lat. Czy są to wybory ryzykowne?

Kiedy jest najlepszy wiek na dziecko? Co mówią na ten temat badania naukowe?

Wielu naukowców podjęło temat badania kwestii macierzyństwa. Najnowsze publikacje pozwalają się rozprawić się z wieloma mitami, które narosły wokół tematu „kiedy jest najlepszy wiek na dziecko?”

Można zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko do 40 – tki

Badania sugerują, że późniejsze macierzyństwo do 40 roku życia, nie łączy się ze znaczącym ryzykiem dla mamy i dziecka. Jean Twenge, autorka książki „The Impatient Woman’s Guide to Getting Pregnant” przyjrzała się krążącym w sferze publicznej danym dotyczącym płodności kobiet po trzydziestym roku życia i dowodzi, że wiele z nich to mity niepoparte danymi, bądź informacje przestarzałe. Twenge przytacza budujące informacje dotyczące współczesnych trendów w kobiecej płodności. Przykładowo, badania wykonane przez Davida Dunsona i opublikowane w piśmie Obstetrics & Gynecology w 2004 pokazują, że płodność kobiet w wieku 30-35 lat jest porównywalna z płodnością kobiet w wieku lat 25-30 (choć niższa od tej pań w wieku 20-25).

 

Aż 78% Dunek w wieku 35-40 lat zaszło w ciążę w ciągu roku

Inne, jeszcze bardziej optymistyczne badania (opublikowane przez pismo Fertility and Sterility) wskazały, że w grupie starających się o dziecko Dunek w wieku 35-40 lat, aż 78% zaszło w ciążę w ciągu roku. W grupie 20-34 lata odsetek wyniósł 84%, więc tylko 6% więcej. Dużo zależy od ogólnej formy fizycznej i równowagi hormonalnej matki, ale warto wspomnieć, że ważna jest też jakość nasienia, która zależy od kondycji i wieku ojca.

Z wiekiem wzrasta ryzyko wad, m.in. zespołu Downa

Choć na płodność wpływa wiele czynników (rasa, waga, stres, ogólny stan zdrowia), więc wyniki badań przeprowadzone na różnych populacjach dają odmienne wyniki, trend jest jasny. Kobiety obecnie nie tylko później chcą mieć dzieci, ale też później mogą to czynić – nawet bez terapii in vitro . Wszystko to dzięki dbaniu o zdrowy tryb życia, przemyślaną dietę oraz mądre planowanie ciąży. Kobiety po trzydziestce zwracają uwagę na te elementy stylu życia częściej niż bardzo młode mamy.

Okazuje się też, że istnieje korelacja między starszym wiekiem mamy a inteligencją dziecka  – prawdopodobnie dlatego, że kobiety po trzydziestym piątym roku życia są w stanie pełniej wspierać edukację i rozwój dziecka.

Niestety, z wiekiem wzrasta ryzyko wad chromosomalnych, takich jak syndrom Downa: w wieku 35 lat wynosi 1:350, zaś w wieku 40 lat 1:100. Choć jest to wciąż zagrożenie rzędu 1%, niewątpliwie warto je brać pod uwagę. Po czterdziestym roku życia matki ciąża z roku na rok staje się jednak coraz bardziej ryzykowna –w przypadku matki pięćdziesięcioletniej ryzyko niskiej wagi urodzeniowej i porodu przedwczesnego jest do trzech razy wyższe niż w przypadku kobiet do dwudziestego dziewiątego roku życia. Co więcej, sam zabieg in vitro, konieczny w tym wieku, łączy się między innym z podwyższonym ryzykiem ciąży pozamacicznej.

 

Tabelka wskazująca statystyczne ryzyko wystąpienia zespołu Downa u dziecka w zależności od wieku matki. Zródło https://www.ndss.org/about-down-syndrome/down-syndrome/

Najbardziej płodnym okresem życia kobiety jest czas do 25 roku

Przy planowaniu ciąży pary biorą pod uwagę wiele czynników. Z jednej strony najbardziej płodnym okresem życia kobiety jest czas do dwudziestego piątego roku życia i w tym wieku także kobieta ma największą szansę urodzić zdrowe dziecko. Z drugiej strony, starszy wiek mamy często idzie w parze z ukończoną edukacją, dojrzałością emocjonalną, stabilną sytuacją zawodową i materialną. Te czynniki, w połączeniu z pozostawaniem w udanym związku, mogą zaoferować mamie pogodne macierzyństwo, a dziecku dobry start.