Ludzie korzystając z mediów społecznościowych i urządzeń elektronicznych zdradzają coraz więcej informacji o sobie, swoim majątku. To woda na młyn wszelkiej maści oszustów i złodziei, a nawet porywaczy. Jak bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw rozwoju technicznego?

Miliardy ludzi, dziesiątki milionów Polaków, mają dostęp do Internetu. Używają social media – czyli serwisów takich jak Facebook, Twitter, Pinterest, Linkedin. Są to serwisy, które umożliwiają publikowanie prywatnych treści – informacji, zdjęć.

Czy ludzie korzystają z wymienionych mediów społecznościowych (social media) w sposób rozsądny, bezpieczny? L. Burke Files – detektyw z USA z 30-letnim doświadczeniem – nie ma wątpliwości, że odpowiedź na to pytanie brzmi: NIE.

Zostawiasz zbyt wiele informacji w social mediach

L. Burke Files w wywiadzie dla blogów CFA Institute stwierdził, że ludzie publikują w mediach społecznościowych zdecydowanie zbyt dużo informacji o sobie. A szczególnie tych, które dotyczą podróży. Według detektywa, najlepszą ochroną przed przestępcami jest zacząć myśleć tak jak oni – wtedy można dostrzec, jakie błędy się popełnia, jakie ma się „dziury” w swoim systemie bezpieczeństwa.

– Przychodzi do mnie wiele zamożnych osób, które proszą mnie o to, bym poprawił ich bezpieczeństwo. Zaczynam zwykle od sprawdzenia jak dużo informacji o takiej osobie mogę zdobyć z otwartych źródeł, z Internetu, z social media. Zazwyczaj wystarcza mi kilka godzin, by ustalić datę urodzenia, imiona członków rodziny. Ciut więcej potrzebne mi do zajrzenia na konto bankowe. Czyli w niecałe 12 godzin dochodzę do punktu, w którym mógłbym opróżnić konto bankowe klienta – ostrzega Files.

1. Ogranicz liczbę kont w mediach społecznościowych, nie publikuj dat urodzenia i imion członków rodziny

Files przekonuje, że złodzieje, przestępcy i oszuści są w stanie wykorzystać każdą prywatną daną. Detektyw radzi, by używając social media trzymać się kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  • warto ograniczyć liczbę kont w mediach społecznościowych. Im więcej takich kont, tym trudniej o zachowanie dyscypliny i bezpieczeństwa;

  • nie można na takich kontach pod żadnym pozorem publikować daty swojego urodzenia, daty zgonu najbliższych osób, daty urodzenia dzieci, imion członków rodziny.

2. Nie udostępniaj informacji o swoich podróżach i wyjściach z domu

Zdaniem detektywa, jednym z najczęściej popełnianych błędów jest publikowanie informacji o podróży zagranicznej.

– Ludzie uwielbiają się chwalić tym, że gdzieś wyjechali. Im bardziej egzotyczny kierunek, tym bardziej skłonni są się tym chwalić. Tymczasem to jest bardzo użyteczna informacja dla złodziei, przecież ona mówi wprost, że skoro jesteś na wakacjach, to nie ma cię w domu, ten stoi pusty – wskazuje Files.

Files przytacza przykład sprzed kilku miesięcy. Nastolatki z zamożnej szwajcarskiej rodziny przebywały w domu na południu Francji.

– W serwisie społecznościowym dzieci napisały znajomym, że są w najbliższych dniach same, bo powrót rodziców z ojczyzny się opóźnia. Dowiedzieli się o tym przestępcy i zaplanowali porwanie dla okupu. Ochrona willi powstrzymała ich w ostatniej chwili, było o krok od dramatycznych wydarzeń – wskazuje Files.

3. Wyłącz automatyczną geolokalizację w telefonie

Detektyw Files wskazuje, że media społecznościowe często w sposób automatyczny wskazują lokalizację korzystającego. To może nie tylko zachęcać przestępców do okradzenia domu czy mieszkania, ale na przykład zdradzić plany biznesowe – jeśli korzystający jest przedsiębiorcą i często jeździ w podróże służbowe. Dlatego kolejna rada detektywa brzmi: wyłącz automatyczną geolokalizację w telefonie.

4. Wyłączaj Bluetooth, wi-fi czy NFC, jeśli aktualnie z nich nie korzystasz

Files idzie nawet dalej, i radzi wyłączać Bluetooth, wi-fi czy NFC, jeśli aktualnie z tego nie korzystamy.

– Sprawny przestępca potrafi wyczyścić kartę kredytową, mając dostęp do urządzenia mobilnego za pośrednictwem kanałów transmisji danych, takich jak Bluetooth, wi-fi czy NFC. Wystarczy, że znajdzie się w twoim pobliżu np. na lotnisku czy dworcu kolejowym, a ty masz te kanały uruchomione. Tak naprawdę osoby zamożne w podróż powinny brać zapasowy telefon i laptop, pozbawiony wrażliwych danych. Powinny także używać specjalnych portfeli i pokrowców, które utrudniają złodziejom zdalne włamanie się do nich – ostrzega Files.

5. Zaklej kamerkę, korzystaj z sieci VPN, nie zapamiętuj haseł w w przeglądarce

Jeśli chodzi o bezpieczne używanie laptopa, to Files zaleca:

  • korzystanie z sieci VPN;

  • przeszukiwanie Internetu w trybie incognito;

  • używanie przeglądarek takich jak EPIC, Yandex, Tor;

  • zaklejenie oka kamerki;

  • zapisywanie wrażliwych danych na zaszyfrowanym pendrive;

  • nie zapamiętywanie haseł w przeglądarce.

Uwaga na Internet rzeczy

Mało tego, Files jest niezwykle zaniepokojony perspektywą rozwoju tzw. Internetu rzeczy. Według detektywa, przestępcy będą w stanie zdobywać coraz więcej informacji o swoich celach, nawet poprzez takie urządzenia jak lodówki, termostaty czy nawet… kamery systemu bezpieczeństwa!

„Nie ma i nie będzie sytuacji, w której będziemy w 100% bezpieczni. Niestety, im więcej ma się bogactwa i pieniędzy, tym bardziej jest się narażonym na atak złoczyńców. Można im tylko utrudnić działanie, stosując podstawowe zasady bezpieczeństwa. W ten sposób można ich zniechęcić do działań, sprawić że poszukają łatwiejszego celu” – podsumowuje L. Burke Files.