Mimo niestabilnej sytuacji w Ukrainie na tamtejszej scenie startapowej sporo się dzieje. Oto 7 najciekawszych młodych pomysłów na biznes u naszego wschodniego sąsiada.

Luciding – urządzenie służące do kontroli snów

Na wystawie Consumer Electronics Show 2017 amatorom oryginalnych urządzeń przedstawiono jak co roku mnóstwo pomysłowych nowinek technicznych. Dużą uwagę przyciągał nowy, udoskonalony model ukraińskiego urządzenia Luciding. Gadżet wygląda jak opaska na głowę, która jest wyposażona w mnóstwo czujników i elektrod. Twórcy twierdzą, że pomaga ona kontrolować sny swojego właściciela.

Źródło: Luciding

Jak to działa? Zasadę działania opaski opracowano na podstawie danych uzyskanych w czasie badań nad kontrolą snu. Kiedy człowiek przechodzi w fazę REM urządzenie to od razu odsyła do mózgu sygnał elektryczny, o częstotliwości 40 Hz. Takie wyładowanie trwa nie dłużej niż 30 sekund. Z pomocą tego urządzenia u człowieka, który ubrał opaskę, zaczyna się zmieniać przebieg snu. Dzięki temu pojawia się unikalna możliwość kontrolowania swojego snu. Technologia, która legła u podstaw działania urządzenia, jest unikalna. Analogicznych urządzeń nie ma na rynkach światowych.

Uniwersalny system RTLS Leantegra

Aplikacja Leantegra wygląda jak program szpiegowski, dzięki któremu można śledzić przemieszczanie się interesujących obiektów lub osób. Program można zainstalować na większości współczesnych smartfonów.

Źródło: Leantegra

System jest bardzo dokładny. Pomaga śledzić miejsce, w którym znajduje się dany człowiek z dokładnością do 10 centymetrów. Aplikacja nadaje się do kontrolowania dzieci, pacjentów, czy ludzi cierpiących na okresowe zaniki pamięci.

Klucz cyfrowy Hideez Key 2

Hideez Key 2 to oryginalny gadżet cyfrowy wykonany w formie klucza, który wymyślił młody Zespołowi ukraińskich projektantów udało się stworzyć prawdziwie uniwersalne urządzenie, które zasługuje na uwagę amatorów i miłośników technicznych nowinek. Brelok Hideez Key 2 posiada wiele użytecznych funkcji, które, w dużej mierze, ułatwiają życie właścicielowi.

Źródło: Hideez

Podstawowym zadaniem Hideez Key 2 jest wykorzystanie go w charakterze urządzenia służącego do realizacji uwierzytelnienia dwupoziomowego. Klucz cyfrowy stanie się doskonałym narzędziem służącym do współpracy z komputerem, tabletem i smartfonem. Jego główny element stanowią dwa moduły: RFID i NFC. Ich pamięć bazowa jest wystarczająca do tego, aby przechować około tysiąca haseł i kodów PIN. Pozwala to urządzeniu otwierać zamki elektroniczne w ciągu kilku sekund. Z jego pomocą można także skutecznie zdalnie zablokować lub włączyć komputer. Telefon zaś nie będzie żądać kodu PIN właściciela, jednak pozostanie niedostępny dla osób postronnych. Hideez Key 2 potrafi także otwierać windy, drzwi z systemami domofonowymi i wiele innych. Gadżet można nosić jako tradycyjny brelok, wisiorek, lub przyczepiać do bransoletki lub ubrania.

Ładowarka bezprzewodowa Technovator do Apple’a

Ładowarka bezprzewodowa Technovator jest dobrym rozwiązaniem dla wielbicieli techniki Apple – przy jej pomocy można naładować jednocześnie do czterech smartfonów. W czasie doładowywania gadżety są umieszczane w specjalnych pokrowcach, które są dostarczane w komplecie.

Źródło: Technovator

Interesującą cechą urządzenia jest możliwość ładowania smartfonów na odległość. Wystarczy włączyć Technovator i umieścić go w zasięgu 5 metrów od swojego telefonu. Podejmowano próby stworzenia podobnego urządzenia w przeszłości, ale tylko twórcom tego gadżetu udało się osiągnąć taką imponującą długość działania.

Żaluzje słoneczne SolarGaps

Interesującym rozwiązaniem, wprowadzonym na rynek w 2017 roku, stały się żaluzje, które potrafią przekształcić energię słoneczną w energię elektryczną. To efekt specjalnych konstrukcji fotoelektrycznym, które stanowią jeden z bazowych elementów urządzenia.

Źródło: SolarGaps

Jeśli umieścimy żaluzje wewnątrz pomieszczenia, mogą one, w ciągu miesiąca, wytworzyć minimum 100 kW energii elektrycznej. Po umieszczeniu w zewnętrznej części domu mogą one wyprodukować 1,5 razy więcej elektryczności.

Rozrywka VR i Rękawica VR Raccoon.world

Jesteście zainteresowani gadżetami, które ułatwiają przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość? Całkiem możliwe, że klasyczne okulary VR szybko przestaną wam wystarczać. Po to, abyście mogli w pełni odczuć, że znajdujecie się w innym wymiarze, firma MMOne Project stworzyła specjalny ruchomy fotel, który pomaga wzmocnić fizyczne odczucia użytkowników okularów VR. Rozrywka VR jest w stanie obracać człowieka pod kątem 360 stopni, fotel może poruszać się w dowolnym kierunku.

Źródło: MMOne Project

Samo urządzenie przypomina powszechnie znany trenażer, który jest wykorzystywany do profesjonalnych przygotowań kosmonautów. W czasie zabawy człowiek jest przypięty do trenażera pasami o wysokiej wytrzymałości. W komplecie, oprócz samego fotela, znajdują się specjalne nauszniki, w celu uzyskania trójwymiarowego dźwięku o wysokiej jakości, a także okulary wirtualnej rzeczywistości Oculus Rift. W tym celu zaprojektowano rękawicę kontroler Raccoon.world. Z jej pomocą użytkownik może w pełni kontrolować swoją postać, kierując ruchami jej ciała.

Telewizor z wbudowanym DVD Wider

Kompleks multimedialny Wider jest wielofunkcyjnym urządzeniem, które z powodzeniem łączy funkcje komputera, projektora i monitora panoramicznego. Urządzenie to pozwala przenieść na duży ekran różnorodne pliki ze smartfonu lub tabletu.

Źródło: Wider

W celu optymalizacji użytkowania tego aparatu wyposażono go w dużej mocy głośniki i zasilacz awaryjny. Aparatem tym może się posługiwać nawet niedoświadczony użytkownik.