Już co najmniej 6 spółek z giełdy NewConnect prowadzi działalność powiązaną, lub wręcz opartą na technologii blockchain. To rozwiązanie techniczne, na którym bazuje Bitcoin – najbardziej popularna kryptowaluta świata. W jaki sposób polskie spółki chcą na tym zarobić?

Magia słowa „blockchain” jest wielka. Jak wielka? Gdy w grudniu amerykański producent napojów Long Island Iced Tea Corp. postanowił zmienić swoją nazwę na Long Blockchain, wartość jego akcji poszła w górę podczas dwóch sesji o 200%! Gdy na początku stycznia spółka Eastman Kodak zdradziła, że chce zaangażować się w projekt wykorzystujący blockchain, jej kurs wystrzelił w górę o ponad 180%!

Co to jest Blockchain?

Blockchain (z ang.: łańcuch bloków) to technologia służąca do gromadzenia informacji pod postacią pakietów danych i przesyłania ich. Każdy blok (pakiet) ma ograniczoną pojemność, po której przekroczeniu tworzy się kolejny blok. W ten sposób formuje się łańcuch bloków. W blokach można przechować każdą informację. Na technologii blockchain oparty jest Bitcoin i wiele innych kryptowalut.

Polacy nie gęsi… Na warszawskim rynku NewConnect również pojawiają się spółki, które chcą rozwijać projekty oparte na technologii blockchain. Oto one:

BitEvil

Na czele zestawienia musi się znaleźć oczywiście spółki BitEvil, kierowana przez Marię Belkę – córkę byłego prezesa NBP Marka Belki. Firma uruchomiła kryptowalutę EraCoin oraz aplikację do jej „kopania”. Spółka Belki ma w planach m.in. zbudowanie giełdy EraCoinów, wirtualnego „marketplace”, czyli miejsca w którym użytkownicy będą mogli wykorzystać zakupione przy pomocy waluty rabaty, oraz zespolenie waluty z systemem Snipay (który umożliwi jej wykorzystanie w sklepach oraz obiektach gastronomicznych). Od debiutu na NewConnect kurs spółki BitEvil urósł o 30%.

Maria Belka

Zobacz także: Wystartowała Polska kryptowaluta EraCoin. Spółka BitEvil z NewConnect stoi za tym przedsięwzięciem

MakoLab

Spółka pracuje nad BBIS (Blockchain Based Identification System) – systemem do bezpiecznej identyfikacji podmiotów finansowych, opartym na technologii blockchain oraz systemie LEI.Pod koniec czerwca 2017 roku spółka podpisała umowę na dofinansowanie projektu pt. „Realizacja badań przemysłowych oraz przeprowadzenie prac rozwojowych w zakresie nowoczesnych identyfikatorów cyfrowych wymagających absolutnej niezaprzeczalności, autentyczności, unikalności, transparentności i trwałości z wykorzystaniem zmodyfikowanej technologii blockchain”. Projekt ma wartość nieco ponad 2 mln zł, z czego 1,2 mln zł da Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Zakończenie projektu zaplanowano na grudzień 2018 r. W trakcie ostatnich 5 miesięcy wycena MakoLab poszła w górę o ponad 30%.

Devoran

Spółka Devoran, która do tej pory specjalizowała się w inwestowaniu w nieruchomości komercyjne, rozszerzyła przedmiot działalności. Ma się teraz zajmować również nowoczesnymi technologiami, ze szczególnym uwzględnieniem technologii blockchain. „Głównymi obszarami działalności spółki miałyby być w przyszłości:tworzenie rozwiązań i planów marketingowych społecznościom blockchain,budowa zaplecza serwerowni („koparek”) spełniających wysoką wydajność mocy obliczeniowych i udzielanie tej mocy sieci blockchain,nawiązanie współpracy z podmiotami zagranicznymi celem rozwoju tehnologii blockchain” – poinformował zarząd. Co ciekawe, w ciągu tygodnia poprzedzającego to ogłoszenie (ukazało się wieczorem 19 stycznia) kurs akcji spółki urósł o 133%. Po tej informacji cena akcji Devoran nadal dynamicznie szła w górę przekraczając momentami poziom 1,60 zł za sztukę.

Erne Ventures

Fundusz kapitałowy Erne Ventures – znany szerzej z inwestycji w spółkę Arrinera produkującą pierwszy polski samochód wyścigowy Hussarya – 11 stycznia ogłosił aktualizację strategii. Chce skoncentrować się na inwestycjach w technologię blockchain. Szczególną uwagę ma poświęcać projektom planującym wdrożenie własnych rozwiązań opartych o blockchain, również w ramach tzw. „reverse ICO” (Initial Coin Offering) – czyli ofert publicznych podmiotów posiadających już gotowy produkt lub usługę i chcących pozyskać kapitał na drodze emisji wirtualnych tokenów. Na razie rynek nie zachwycił się pomysłem Erne Ventures – takie wrażenie można odnieść, patrząc na zachowanie kursu od momentu ogłoszenia zmiany strategii.

Novina

Spółka Novina powołała do życia Blockchain Technology sp. z o.o., przedmiotem działalności której mają być inwestycje wykorzystujące technologię blockchain. „Pierwszym projektem przygotowywanym przez Blockchain Technology sp. z o.o. jest inwestycja w crypto mining. Działalność spółki finansowana będzie poprzez pożyczki od Novina ASI. Środki na finansowanie Blockchain Technology emitent zamierza pozyskać ze sprzedaży udziałów P24 Innovation w zamian za cenę w wysokości 4,6 mln zł […]. Równocześnie Novina ASIzamierza podjąć działania zmierzające do pozyskania inwestorów dla Blockchain Technology sp. z o.o.” – brzmi komunikat spółki Novina. Od momentu pojawienia się tej informacji 18 stycznia br. kurs spółki Novina urósł o 42%.

Taxus Fund

15 listopada zarząd funduszu venture capital Taxus Fund poinformował, że otrzymał bezpłatnie od głównego akcjonariusza Fundacji na rzecz Polskiej Innowacyjności 1 mld jednostek waluty wirtualnej Inocoin. „Inocoin jest kryptowalutą opartą na standardzie token ERC20 blockchain Ethereum do korzystania z której wystarczy utworzenie bezpłatnego portfela kryptowalut. Podwaliny Inocoina to wspieranie innowacyjności” – podał Taxus Fund. Efekt? Podczas sesji 16 listopada akcje spółki skoczyły o 33%. Był to jednak krótkotrwały efekt, bo w sumie w ostatnich 3 miesiącach kurs poszedł w dół o 15%.

Warto nadmienić, że prace nad wykorzystaniem technologii blockchain prowadzi spółka GPW, notowana na rynku głównym. Informował o tym w sierpniu ub.r. wiceprezes Jacek Fotek. „Giełda systematycznie poszerza swój strategiczny ogląd i dostrzega potencjał, jaki niesie ze sobą technologia blockchain. Dlatego prowadzimy analizy w kwestii wykorzystania technologii opartej na blockchain. Istnieje duży potencjał wykorzystania tej technologii dla rynku giełdowego, np. w sferze rozliczeniowej, poprzez łańcuch bloków między poszczególnymi grupami uczestników obrotu giełdowego. Tu synergia jest potencjalnie duża” – stwierdził Fotek w rozmowie z ISBNews.

Zobacz także: Blockchain: szansa czy zagrożenie dla giełdy? Pytamy ekspertów