– Na awanse i podwyżki zasługują osoby, które nie zadają pytania „czy da się to zrobić?”, ale „jak to zrobić?”. Takie które znajdują i proponują rozwiązania, a popełniając błędy wyciągają z nich wnioski – mówi Anna Aranowska-Bablok z zarządu Adiuvo Investments SA.

Wojciech Matusiak: Co oznacza dla pani efektywna i mądra praca. Jakie działania pracowników uważa pani za niosące największą wartość dla firmy?

Anna Aranowska-Bablok: Efektywna i mądra praca to aktywne podejmowanie działań i „pchanie” spraw do przodu bez strachu, że popełni się błąd. Wykazywanie inicjatyw i aktywne dążenie do realizacji zadania ze zrozumieniem potrzeb organizacji. Także – umiejętność czerpania doświadczeń z popełnianych błędów. Mimo, że brzmi to banalnie – to właśnie buduje największą wartość w zespole i firmie. Wszyscy się różnimy, każdy ma swoje talenty, mocne i słabe strony. Nakładają się na to własne cele, oczekiwania i emocje, które wpływają na naszą codzienną pracę i postawę w dłuższej perspektywie. Często pchają nas do wyboru ścieżki łatwiejszej, obarczonej mniejszą liczbą porażek i potencjalnych błędów. To jednak prowadzi do zachowań pasywnych i pozbawionych własnych inicjatyw, a także w efekcie – niewiele uczy. W tak młodej, ale i złożonej grupie jak Adiuvo, nie ma jasno postawionych sztywnych granic między członkami zespołu, a praca nie ogranicza się do sztywno określonych godzin.

Pobierz nasz autorski raport specjalny, z którego dowiesz się jak negocjować z szefem krok po kroku. Poznasz sprytne metody na podwyżkę, które stosują inni doświadczeni pracownicy.

Za co pracownik może dostać od pani podwyżkę?

Za chęć uczenia się, entuzjazm i rosnące doświadczenie. Często te cechy towarzyszą osobom, które nie zadają pytania „czy da się to zrobić?”, ale „jak to zrobić?” – znajdują i proponują rozwiązania, a popełniając błędy, z których wyciągają wnioski, zdobywają wiedzę i kompetencje. Taka postawa buduje zaufanie i szacunek, a w efekcie częściej mogę powierzyć ze spokojem pewne obszary i zadania co jest dla mnie szczególnie cenne. Takie osoby zasługują na awanse i podwyżki.

Anna Aranowska-Bablok

Jak pani starała się pracować efektywnie na początku kariery i co przynosiło efekty?

Bardzo ciężka praca i osobiste zaangażowanie w sprawy firmy. To przyniosło największe efekty. Należy jednak dodać, że trafiłam do organizacji, która potrafiła to docenić – czasami w tym zakresie po prostu trzeba mieć szczęście. Rozpoczynając pracę trafiłam do młodej, 20-30-osobowej firmy. Mojej codziennej pracy towarzyszyła częsta zmienność założeń i konieczność dostosowywania się do sytuacji bieżącej. Zdarzało się, że wykonana praca szła na marne i trzeba było zacząć wszystko od początku. Miałam w sobie mnóstwo entuzjazmu i osobistego zaangażowania. Niewiele wyzwań stanowiło dla mnie problem – to bardzo pomagało mi pracować efektywnie.

Jakie największe trudności spotykały panią na początku kariery?

W tamtym okresie bardzo irytowały mnie także własne braki kompetencyjne. Oprócz spraw związanych z organizacją pracy, bardzo szybko musiałam posiąść podstawy wiedzy branżowej, która pozwoliłaby mi mieć własne opinie na omawiane tematy. Oczywiście nie było to dla mnie łatwe – praca w dzień i nauka w nocy, ale swobodne poruszanie się w temacie pozwalało na wzmacnianie wiary w samego siebie, co także pływa na efekty naszych działań. Gdybym mogła sobie życzyć obecnie czegoś więcej w tamtym okresie, co pozytywnie mogłoby wpłynąć na efekty mojej pracy – to większej dojrzałości emocjonalnej – to rzadkie dobro wśród osób na początku kariery zawodowej.

Anna Aranowska-Bablok – członek zarządu Adiuvo Investments SA – posiada ponad 14-letnie doświadczenie w branży farmaceutycznej i life-science, z czego od ponad 5 lat stale pełni funkcje zarządcze w spółkach inwestycyjnych. W latach 2005 – 2011 pełniła funkcje Kierownika Produktu oraz Dyrektora ds. marketingu i rozwoju w spółce Nepentes S.A. Następnie objęła funkcję Członka Zarządu w notowanej na GPW spółce Adiuvo Investments S.A. oraz Airway Medix S.A. (spółka zależna Adiuvo Investments S.A.), a w 2014 roku – funkcję Partnera Generalnego w funduszu inwestycyjnym Joint Polish Investment Fund. Jako COO jest zaangażowana w proces pozyskiwania, zakładania oraz zarządzania spółkami portfelowymi. W chwili obecnej zasiada także w zarządach ponad 15 spółek – start-upów z branży life-science.