Chcesz, żeby twoje dziecko nauczyło się logicznego myślenia, podstaw programowania i pracy w grupie? To zapisz je na zajęcia z robotyki! To doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Robotyka łączy w sobie naukę i zabawę. Na rynku pojawia się coraz więcej firm organizujących zajęcia pozalekcyjne dla najmłodszych. Możesz znaleźć warsztaty z robotyki nawet dla 5-latka.

Nowe technologie w przyszłości zdominują rynek pracy. Automatyzacja i cyfryzacja przemysłu to nieunikniona kolej rzeczy. Już teraz w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych efektywne roboty zastępują pracowników fizycznych. Według prognoz nawet połowa obecnie znanych zawodów zastąpi praca maszyn i to w ciągu najbliższych 25 lat. Dlatego warto nieco przybliżyć tajniki tej nauki swoim dzieciom.

Połączenie zabawy z nauką

Robotyka dla dzieci to świetny i ciekawy sposób spędzenia wolnego czasu. Na zajęciach z robotyki, dzieci mogą uruchomić swoją kreatywność i logiczne myślenie. Uczą się prostych zasad konstrukcji robotów, przyswajają podstawy programowania i rozwijają umiejętność analitycznego myślenia. Doskonalenie właśnie tych cech, zapewne pomoże twojemu dziecku rozwinąć skrzydła, nie tylko w szkole, ale także w dorosłym życiu zawodowym.

Program zajęć z robotyki oraz gry i narzędzia potrzebne w trakcie lekcji są dostosowane do wieku dziecka. Swoją przygodę z robotyką można zacząć już w wieku 5 lat albo później. W każdej kategorii wiekowej bez problemu znajdziesz zajęcia o różnym stopniu zaawansowania.

Seymour Papert, matematyk MIT, autor prac z zakresu matematyki, sztucznej inteligencji, edukacji i procesów poznawania (zwłaszcza u dzieci) w swojej pracy zatytułowanej „Educational Computing: How Are We Doing?” tłumaczył:

Zapewnienie dzieciom możliwości programowania zachowania pojazdów, robotów, dinozaurów i innych własnoręcznie zaprojektowanych konstrukcji utworzyło nową absorbującą perspektywę; wiele z tych dzieci, które były niezbyt zainteresowane programowaniem graficznym, zaciekawiło to nowe spojrzenie. Zarazem, wiele struktur programu, które w dawnym kontekście nie były wychwytywane automatycznie, teraz wydały się dzieciom oczywiste. Należy z tego wnioskować, nie że konstrukcje LEGO są lepsze do nauki programowania niż grafiki, ale że różnorodność dała wielu dzieciom więcej możliwości powiązania większej ilości pojęć.

LEGO WeDo i LEGO Mindstorms, czyli klocki lego w robotyce

Większość dzieci uwielbia klocki lego. Dlatego twórcy zabawek dla dzieci stworzyli LEGO WeDo i LEGO Mindstorms. To nie są zwykłe klocki lego. W zestawie sąspecjalne klocki przeznaczone do sterowania robotami, czujniki ruchu, światła , silniki, a nawet radar. Możeszzbudować roboty, które będą chodzić, chwytać, strzelać i wykonywać każdą inną wydaną przez ciebie komendę. Ułożysz różne modele robotów np. strzelającego skorpiona czy pełzającego węża.

LEGO WeDo to klocki lego przeznaczona dla klikulatków. W zestawie w wersji 2.0 znajdziesz autonomiczny moduł sterujący (SmartHub). SmartHub może być programowany bezprzewodowo na tablecie albo komputerze, za pomocą prostego, graficznego języka programowania. Zestaw pozwala ułożyć kilkanaście prostych modeli robotów.

Natomiast LEGO Mindstorms przeznaczony jest dla trochę starszych dzieci. Z najnowszą wersją LEGO Mindstorms, czyli EV3, najpierw zbudujesz robota, a potem go zaprogramujesz. Możesz też skorzystać ze specjalnej platformy internetowej, na której dzielisz się projektami i pomysłami na roboty z Lego. W każdym zestawie klocków znajdziesz instrukcję budowy kilku przykładowych modeli. Dlatego budowania robotów i podstaw programowania można uczyć także w domu.

Robotyka na zajęciach pozalekcyjnych

Na rynku pojawia się coraz więcej firm organizujących zajęcia z robotyki dla najmłodszych. Wykorzystują one do nauki właśnie klocki LEGO WeDo, LEGO Mindstorms lub inne zestawy LEGO.

Oferta jest bardzo urozmaicona, zaczynając od cotygodniowych zajęć pozalekcyjnych, półkolonii letnich, kończąc na warsztatach weekendowych. Warto również zorientować się, czy w szkole twojego dziecka są organizowane pozalekcyjne zajęcia z robotyki.

Zorganizowane zajęcia z robotyki mają jedną przewagę nad samodzielną nauką w domu. A mianowicie, twoje dziecko może nauczyć się współpracy w grupie. Ma okazję do wymiany swoich pomysłów i doświadczeń z innymi dziećmi. Ponadto dzieci uczą się budowy i programowania robotów pod okiem ekspertów.

Zawody robotów

Na zajęciach nauczyciele często organizują zawody robotów skonstruowanych przez dzieci. Uczestnicy zajęć mogą w praktyce ocenić jak działa ich robot i gdzie ewentualnie muszą dokonać poprawek w kodzie.

Ponadto, co roku różne firmy i stowarzyszenia organizują oficjalne zawody robotów dla uczestników w różnym wieku. To dodatkowy element rozrywki, z którego chętnie skorzysta niejedno dziecko.

Zajęcia z robotyki to doskonała okazja do spędzenia wolnego czasu. Dzieci mogą nauczyć się podstaw programowania, kreatywności, logicznego myślenia i pracy w grupie. W przyszłości pewnie codziennie będziemy widzieć roboty w zakładach produkcyjnych, w szkole, na ulicy czy w domu. Dlatego warto poświęcić nieco więcej uwagi tej dziedzinie nauki i zaprowadzić swoje dziecko na pierwsze zajęcia. Być może złapie bakcyla i w dorosłym życiu będzie budować zaawansowane modele robotów podobne do ludzi.